Anasayfa / Genel / Swot Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Swot Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

swot_analizi_nedir_ve_nasil_yapilir

Bir işe başlamadan önce işiniz ve kendinizle ilgili güçlü ve zayıf yanlarınızın farkında olmalısınız. Tüm bunlara dikkat ederken bunlarla birlikte piyasa şartları, ülke ve dünya ekonomisindeki risk ve fırsatları da baz almalısınız.

SWOT Nedir?

S-Strength: Güçlü Yanlar (Kişinin/İşletmenin güçlü yanları)

Herşeyiyle, yaratıcı ve yetenekli personellerle birlikte güçlü bir altyapı oluşturabilcek misiniz..En iyi olduğunuz alanlar nelerdir..Ürettiğiniz hizmet veya ürünün fikri yalnızca sizde mi var.. Bu sorular güçlü yanlarınızı belirlemede ve önünüzü net bir şekilde görebilmede yardımcı olabilecek temel sorulardır. Bu sorulara verdiğiniz optimal olumlu cevaplar sizin güçlü yanınızı ortaya koyacaktır.

W-Weakness: Zayıf Yanlar(Kişinin/İşletmenin olumsuzlukları, zayıf yanları)

Ekibinizde güçlü bir liderlik sıkıntısı var mı..Veya ekibinize güçlü bir liderlik yapabilecek misiniz.. Kaynaklarınız yeterli mi..

Zayıf yanlarınızı çekinmeden ve görmezden gelmeden net bir şekilde ortaya koyabilmeniz oldukça önem taşır. Bu sorulara vereceğiniz doğru yanıtlar cevaplar olumsuz olsa bile sizi başarının ilk adımına götürür. Es geçerek veya görmezden gelerek açıkça olgular ilerleyen zamanlarda katlanarak daha felaket durumlara sebebiyet verebilir.

O-Opportunity: Fırsatlar (İşletmenin kendi içinde ve dışarıda sahip olduğu fırsatları)

Rakiplerinizin kaçırdığı neleri yakaladınız.. Ürün ya da hizmetiniz için oluşacak talebi öngörebiliyor musunuz..

Bir girişimci iseniz gözünüz açık olmak zorunda.. Piyasayı yakından takip etmeli ve rakiplerinizi göz hapsine almalısınız.. Son gelişmelerden haberdar olmalı ve teknolojileri kaçırmamalısınız.. Fikirler üretmeli, gerekli kişilere sunmalı ve elinizdeki yatırımı faydalı olacak fikrinize harcamalı bunun için çok zaman kaybetmemelisiniz.

Sektörünüzle ilgili herşeyi takip ediyor olmanız müşteri beklentilerini daha kolay anlamanıza, bunlarla ilgili daha net çözümler üretmenize oluşacak talepleri önceden sezinleyip öngörünüzün olgunlaşmanıza ve kalite yaratmanıza yardımcı olacak, müşteri beklentilerini iyi seviyede karşılamanıza olanak sağlayacaktır.

T-Threat: Tehditler (Kurumunuzun önümüzdeki dönemde tehlike, risk, tehdit olarak görülen özellikleri)

Pazara yeni rakiplerin girme ihtimali var mı.. Sunduğunuz ürün veya hizmetinizin kısa sürede modasının geçme ihtimali var mı.. Rakiplerin yoğun olduğu bir alanda mısınız.. Müşterilerinizin sizden değil de direkt üreticiden satın alma riski var mı..

Seçtiğiniz sektörün özelliklerini daha sektöre girmeden bilmenizde fayda var. Sektördeki rakiplerinizle başedebilecek ve zirveye oynayabilecek misiniz.. Buna dair oluşturduğunuz bir ekip var mı veya oluşturabilecek duruma sahip misiniz.. Risk ve tehditler her zaman söz konusudur. Ancak önemli olan bunlardan ne derece etkileniyorsunuz ve duruma yeterince müdahalede bulunabiliyor musunuz.. Piyasa şartlarıyla başedecek gücünüz varsa ve tehditlere ne aldırmaz görünüyor ne de işin içinden çıkılmaz bir hale getirmiyorsanız eğer başarılı sonuçlara imza atmaya çok yakınsınız demektir.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*