Anasayfa / Genel / Taşıyıcı Sistemler İçin Elektronik Dengeleme

Taşıyıcı Sistemler İçin Elektronik Dengeleme

İş fikri : Projenin konusu; daha önce ön çalışmalarına başlanılmış olan ve patent korumasının sağlanabilmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurulan, 2011/07775 TPE başvuru numarasına sahip ve hali hazırda TPE’nin anlaşmalı olduğu yurt dışı patent ofislerinden birinde inceleme aşamasında olan elektronik dengeleme (stabilizasyon) ve kontrol modülünün geliştirilmesi ve son ürün haline getirilmesidir.

Modül sayesinde üzerinde yük damperi, karıştırıcı, vinç, vb. mekanizma bulunan kamyonet, kamyon, tır çekicisi/dorsesi gibi her tür taşıyıcı araçta yükleme/boşaltma sırasında meydana gelebilecek yan yatma/devrilme olaylarını asgari düzeye indirmek amaçlanmaktadır. Geliştirilen modül sayesinde taşıyıcı araçlarda yükleme/ boşaltma esnasında çevresel etkiler ve sürücü hatalarından kaynaklanabilecek yan yatma/devrilme olaylarının asgari düzeye indirilmesi, bu yolla iş gücü kaybının azaltılarak iş güvenliğinin arttırılması, taşımacılık sektöründeki mevcut üretim teknolojisine yenilik getirip otomasyon teknolojilerinin daha yaygın kullanımının sağlanması hedeflenmektedir.

Sonuç olarak, gerek yeni üretilecek taşıyıcı araçların dingil sistemlerinde kullanılabilecek, gerekse önceden üretilmiş olan araçların dingil sistemlerinde yapılacak değişikliklerden sonra montajı yapılabilecek bir elektronik dengeleme (stabilizasyon) ve kontrol modülü üretilmesi planlanmaktadır. Modülün yapısında mikrokontrolör bulunması sebebiyle, taşıyıcı aracın yükleme/boşaltma sırasında yatay eğimi sürekli hesaplanacak, aracın eğimi belirlenen algoritmaya göre değerlendirilecek; böylelikle gerektiğinde aracın yatay eğimini düzeltecek şekilde dingil sistemindeki bileşenler kontrol edilecek ve aracın taşıdığı damper, karıştırıcı, vinç, vb. mekanizmalara etki edilecektir.

Firma : BCD Teknik Arge ve Robotik Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti.
Adres : Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Teknik Eğitim Fakültesi
Mekatronik Eğitimi Bölümü
G104 34722 Kadıköy / İSTANBUL
E-posta : baris@marmara.edu.tr
Web Sitesi : www.bcdteknik.com
Telefon : +90 216 414 24 14

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*