Anasayfa / Genel / Toptancılık Yapmak için Gerekli Bilgiler

Toptancılık Yapmak için Gerekli Bilgiler

toptancılık-perakendecilikToptancılık yapmaya karar verdiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, size adım adım uygulamanız gereken tüm bilgileri veriyoruz.. Mesleğe başlamadan önce yapmanız gereken herşeyi doğru ve tam anlamıyla bilmeniz gerekir ki çalışma süresinde bir aksaklığa mahal verilmesin. Madde madde ve ayrıntılarıyla okuyacağınız yazımız size oldukça faydalı gelecek bilgileri içeriyor..

  • Kuru gıdalar, kozmetikler, kitaplar, elektronik veya giyim gibi hangi ürün türlerinde uzmanlaşacağınıza karar verin.
  • Toptancılar arası rekabet analizini, kar tahminlerini, üç yıllık gider bütçesini, pazarlama ve halkla ilişkiler stratejilerini kapsayan bir iş planı hazırlayın.
  • Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Vergi levhasını unutmayın.
  • Bir depo kiralayın veya satın alın. Gıda ürünleri toptancılığı yapmayı düşünüyorsanız gıda güvenliği ve sıcaklık kontrolü olan bir depo kiraladığınızdan emin olun. Yükleme bölümüne ihtiyacınız olup olmadığını hesaba katın çünkü maliyetlerinizi arttırır.
  • İmalatçılardan nişinize uygun malları temin edin ve perakende satış fiyatının %60 ile %80’inin altındaki distribütör indiriminizi aldığınızdan emin olun. Bu indirimi alabilmek için bir kerede büyük ölçekli mal alımı yapmanız gerekir. Envanterinizi toptan fiyattan alırsanız başarılı olmazsanız çünkü sizde malları diğer satıcılara toptan fiyattan satacaksınız. Toptan fiyatlar perakende satış fiyatının %40 ile %60’ının altındadır.
  • Satıcıların sizi tercih etmeleri ve sipariş vermeleri için onlara teşvikler sunun. Örneğin indirimli kargo, dropshipping hizmetleri veya toptan indirimleri gibi.
  • Satıcılara işletmenizin tanıtımını yapın. Distribütör ve toptancıların bir araya geldiği profesyonel ağlara katılın. Satıcıların sunduğunuz ürün çeşitlerini görebilecekleri veya tercih ettiğiniz satıcıların kendilerine yapılan indirimleri görebilecekleri bir internet sitesi açın.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*