Anasayfa / Şirket Haberlerİ / Basın Bültenleri / Twitter bot kullanımı nelere sebep oluyor

Twitter bot kullanımı nelere sebep oluyor

twitter

twitter bot

İnternet üzerine yapılan bir araştırma, Twitter kullanıcılarının yarıya yakınının kendi başlarına mesaj yazmaya adanmış BOT adı verilen robot yazılımlar olduğunu ortaya koydu.

Sağladığı kolaylıklar sebebiyle Twitter hesaplarında bu tür robotik yazılımlar kullananlar arasında çok büyük firmalarında olduğu düşünülüyor. Örneğin yapılan çalışmaya göre @DellOutlet, @BlackBerry, @CocaCola, @IKEAITALIA and @VodafoneIT gibi dev şirketlerin sosyal medya hesaplarının davranış modelleri incelendiğinde bunların BOT olma ihtimallerinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Halihazırda bir twitter kullanıcısının sahip olduğu takipçi sayısı pazarlama açısından oldukça önemseniyor. Ancak araştırmayı yürüten İtalyan iletişim profesörü Marco Camisani Calzolari bu konudaki görüşlerini  “Bir Twitter kullanıcısının takipçi sayısının popülerlik açısından geçerli bir gösterge değildir ve tek başına değerlendirilemez” şeklinde ifade ediyor.

Türkiye’de robot yazılım kullanım oranını ölçen kapsamlı bir araştırma olmamasına karşın bunun henüz çok yaygın olmadığı biliniyor. Şirketler adına sosyal medya kampanyaları yürütmekte olan Stradiji Dijital Pazarlama Genel Müdürü Mert Erkal bu tekniğinin henüz Türkçe gibi daha sofistike diller için yetersiz olduğunu belirtiyor.

Ancak kimi kullanıcıların kendi başlarına birer robot yazılım gibi davranarak pazarlama açısından çok verimli olabilecek sosyal medya ortamlarını kirletmeye başladığını belirten Erkal,” Verdiğimiz sosyal medya eğitimlerinde ana fikir olarak sunduğumuz şey kişisel samimiyeti kaybetmemek ve pazarlama kavramı yerine tecrübe paylaşımına odaklanmak.” diyor.

Stradiji Dijital Pazarlama ve kişisel gelişime yönelik bir inisiyatif olan Açık Sınıf işbirliği ile verilmekte olan sosyal medya eğitimleri ile bu konuda mevcut olan ciddi bir boşluğun kapatılması hedefleniyor.

Stradiji
Tevfik Saglam Cad Guvercin Sok No 4 D10 Altintepe
34840 Istanbul
Tel: +90 (0)544 834 46 29
Mail: mert@stradiji.com
Web: stradiji.com

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*