Anasayfa / Genel / Weber Stephen Barbekü Mangal Pazarına Girdi

Weber Stephen Barbekü Mangal Pazarına Girdi

Weber Stephen Amerikan barbeküsü Türkiye Barbekü pazarına girdi. Weber Stephen Barbekü fiyatları 199 lira ile 8.000 lira civarında.

ABD’de 1952’de kurulan, dünyada 6 kıtada 45 ülkede faaliyet gösteren Weber Stephen, mangal sevenleri, 8.000 liralık Amerikan barbeküleriyle tanıştırmaya geldi. Eylül 2012’den itibaren Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan firma bu yıl sonu itibariyle 20.000 adet gazlı ve kömürlü barbekü satarak pazarın yüzde 10’unu ele geçirmeyi, ilk 4 yıl boyunca yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme öngörüyor. ABD’de çok yüksek pazar payı bulunan, Avrupa’da da pazarın yüzde 50’sini elinde bulunduran firma, Türkiye’de 10 yıldan beri bir bayi aracılığıyla çalışıyordu.

Weber Stephen Barbekü

Weber Stephen Barbekü

Sonra kendi şirketini kururak pazara ağırlık vermeye karar verdiğini ifade eden Weber Stephen Türkiye Genel Müdürü Cem Yılmaz, şu anda bahçe mobilyaları satan firmalar ve zincir yapı marketlerle çalıştıklarını söyledi. Yılmaz, sadece bir barbekü değil bir kültür satmaya çalıştıklarını, barbeküde et ve tavuğun yanı sıra, sebze, pilav, pizza, börek, meyve tatlısı da yapıldığını, böylece aile olarak parti havasında barbekü başında saatler geçirilebildiğini kaydetti.

Weber Stephen – Miraslık barbekülerimiz var

Türkiye’de bu alanda merdiven altı üreticilerin markasız ve garantisiz olmasına karşın ucuz sattıkları için tercih edilebildiğini dile getiren Yılmaz, ürünlerinin kömürlülerde 199 TL’den başladığını, gazlılarda 8 bin liraya kadar çıktığını söyledi. Yılmaz şu bilgileri verdi: “15 çeşit barbekü var. Kömürlülerde 10 yıl, gazlılarda 25 yıl garantimiz var. Biz ürünümüze o kadar güveniyoruz. Benim yaşımdaki bir insan 25 yıl sonra çocuğuna barbeküyü devredebilecek. Dünyada zaten bu kadar garanti süresi veren bir barbekü firması yok. Gazlıda bizim kültürümüze en uygun Weber. Çünkü kömürdeki gibi alev görünmüyor. Etin gaz ya da kömürde pişmesinin tat olarak bir farkı yok. Et gazda yaklaşık 10 dakikada hazır oluyor, kömürde bir saatte. Ayrıca gazda temizlik daha kolay.” Hedeflerinin bu yıl sonu itibariyle 20 bin adet gazlı ve kömürlü barbekü satmak olduğunu ifade eden Yılmaz, bunun piyasada satılan barbekülerin yüzde 10’una tekabül edeceğini, ilk yıldan pazarın yüzde 10’unu ele geçirmek istediklerini söyledi.

Weber Stephen – Agresif büyüme planı

Yılmaz, hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da agresif büyüme planları olduğunu, Türkiye’de ilk 4 yıl boyunca 3 basamaklı büyüme oranlarının üstünde, yani yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme öngördüklerini kaydetti. Türkiye’de 5 yıl sonra pazarın ciro olarak yüzde 40’ını hedeflediklerini belirten Yılmaz, “Şu anda Türkiye’de pazar büyüklüğü mangal kömürü ile birlikte 10 milyon euro civarında. Bizim pazar payımız da 4 milyon euro yapar. Ancak Weber Stephen’in katkısıyla pazar büyüyecektir. Biz yatırımlarımızı tamamen barbekü üzerine yaptığımız için pazar ikiye katlanacak. Bu da gelecek 5 yıl içinde pazarın 3 kat büyüyerek 30 milyon euroya, bizim payımızın da 12 milyon euroya yükselmesi demek” diye konuştu.

Weber Stephen – Restoranını ve akademisini açacak

Cem Yılmaz,barbekülerin bahçesi ya da geniş balkonu olan müşteriler tarafından daha çok tercih edildiğini, 2 yıl sonra da firmaya ait bir showroom açacaklarını bildirdi. Amerika’da çok ünlü olan Weber Grill restoranını Türkiye’de de açacaklarını, başarılı olmaları halinde franchise vereceklerini söyledi. Ayrıca Türkiye’de ürünlerini almış ya da almak isteyen, barbeküde kendini geliştirmek isteyen müşterilere yönelik Grill Akademi çalışmaları olduğunu da dile getiren Yılmaz, “Akademiyi haziran ayından sonra aktif hale getireceğiz. İsteyen müşterilerimiz, anlaştığımız şef veya okullarla irtibata geçerek, cüzi bir ücret karşılığında pişirme tekniklerini öğrenecekler. Biz bunu Almanya’da ve Amerika’da yapıyoruz.

Almanya’da yılda 50 bin Amerika’da 200 bin kişiye yaklaştı. Türkiye’de bizim hedefimiz ilk etapta 5 bin kişiye bu eğitimi vermek. İlerleyen yıllarda bu rakamı yakalayabiliriz. Akademiye epey bir talep olacağına inanıyorum. Bu Türkiye’de ilk olacak” diye konuştu.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*