Anasayfa / Genel / Ekonomi / Yatırım yapmak istiyorum diyorsanız okuyun

Yatırım yapmak istiyorum diyorsanız okuyun

Yatırım yapmak istiyorum

Günümüzde bir çok yatırım yapmak isteyen kişiler için yazdığımız bu yazıda ilk önce en çok yatırım yapılan konuları ele alacağız. Yatırımlarını değerlendirmek isteyenler şu anki konumda en çok altın, döviz ve emlak işine yatırım yapıyorlar.

Altına yatırım yapmak

Altın alıp satma işi uzun vadede kar getiren bir yatırım modeli. Piyasaların ani hareketleri bazen yatırımcıları telaşlandırsada en çok kullanılan ve yastık altı diye tabir edilen altın’ın son aylarda bankalar tarafından da satılması ve korunması olayı cazip hale getirdi. 2013 yılında altındaki fiyat hareketleri bazı yatırımcılar için karlı olsa da bazıları da bu işten iyi para kazandı. altın ile ilgili ise söyleceğimiz sadece tavsiye açısından altın piyasasına yatırım yapacaksanız altın ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. Kulaktan dolma bilgiler ve hızlı para kazanırım amacıyla değil nasıl altına mantıklı bir yatırım yapabilirim diye düşünmelisiniz. Konu ile ilgili ufak bir not Hürriyet gazetesine açıklama yapan ekonomist Nouriel Roubini altın yatırımcılarını uyarıyor. ve diyor ki 2015’te altın 1000 dolara kadar gerileyecek.

Döviz yatırımı yapmak

Döviz piyasasıda uzun vadeli yatırım seçeneklerinden. Jim Rogers adlı yatırım uzmanı Şubat ayında Ntv’ye verdiği bir röportajda ABD Doları ve İsviçre Frangı’na yatırım yapılmasının daha mantıklı olduğu ve Euro ‘ya yatırım yapmaktan sakındığından bahsediyor. Bir diğer önemli ayrıntı ise Merkez bankasının yaptığı müdahaleleri yakından takip etmek. Türkiye’deki eski ekonomideki gibi birden büyük düşüşlere ve yükselişlere artık Merkez bankası müdahale ediyor ve bu alanda da uzmanlar kısa süre yerine uzun vadeli alım ve satışları tavsiye ediyor.

Hisse senetlerine yatırım yapmak

Hisse Senetleri piyasası son yıllarda çok hareketli ve kazançlı gözüküyor. Yalnız Gezi Parkı olayları ve dış basının sürekli Türkiye’yi hedef almaları piyasalarda sert düşüşlere ve bazı yatırımcıların piyasadan çekilmesine yol açtı. Bu olaylar yakın zamanda durursa Borsa olayı tekrar yükselişe geçeceğini uzmanlar söylüyor. Hisse senedi işinde kısa sürede ve uzun vadede yatırım yapmak isteyenlerin  borsa piyasasını ve Borsa İstanbul’u sıkı takip etmeleri gerekli.

Emlak yatırımı yapmak

Yatırım yapmak isteyen bir çok insanın en sık düşündüğü ve genelde en çok yatırım yaptığı alanlardan biriside emlak yatırımı yapmak. Örneğin 200.000 Tl ile bir daire satın alıp bunu aylık ortalama 1.000 Tl ile kiraya vermek bir çok yatırımcı için cazip geliyor. Diğerleri arasında en az zarar edilen olarak düşünülen bu sistem yatırım araçları içerisinde aslında başı tutuyor. Emlak yatırımları daire alımı, arsa alımı, dükkan alımı, tarla alımı, bina alımı, vb.. şeklinde yapılabiliyor.

Buraya kadar en bilinen ve en çok yapılan yatırım alanlarından bahsettik.  Ama dikkat ederseniz illa ki şu alanda yatırım yapın demedik. Bunun sebebi sizi yanlış yönlendirmemek. Ama gönül isterdi ki yatırım yapanların diğer okuyuculara yaptıkları yatırımlar hakkında yorum yazmaları. Bu şekilde yatırım yapmak isteyenler hem daha çok fikir edinilebilir, hem de gerçek deneyimlerden faydalanılabilir.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*