Anasayfa / Genel / Yeni İş Fikirleri 2012

Yeni İş Fikirleri 2012

iş fikirleri

Yeni iş fikirleri

Yatırımcılara Yeni iş Fikirleri 2012

Fırınlarda enerji tasarrufu sağlayan teknoloji, yenilikçi geri dönüşüm makinesi, antivirüs özellikli nano teknolojik yüzey, nem tutmayan yenilikçi tuğla, kaza anında ‘imdat’ çağrısı yapan cihaz, tek kullanımlık medikal kamera…

PARA dergisinin düzenli okuyucuları bilir; “Fikir Fabrikası” bölümünde her hafta yenilikçi ürün ve teknolojilere yer veriyoruz. EGE Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) bünyesinde faaliyet gösteren Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-Ege) ile işbirliği halinde hazırladığımız bu bölüm okuyucularımızın yoğun ilgisini çekiyor.

Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi, şu sıralar en yoğun günlerini yaşıyor. Şimdiye kadar 629 Türk şirketinin Avrupa’da ortak aramasına aracı olan merkez, 89 işbirliği anlaşmasına aracılık etmiş. Siz de dikkatinizi çeken projeler hakkında detaylı bilgi almak için merkezi arayabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık hizmeti veren merkezin kapıları tüm KOBÎ’lere açık. EBIC-Ege’ye 0232 34344 00 numaralı telefon ya da ebicege.org.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

İş fikirleri 25 Adet

işte EBIC-Ege işbirliğiyle derlediğimiz ve ilginizi çekeceğini umduğumuz 25 orijinal iş projesinin ayrıntıları…

İş fikirleri 1 : Yüzde 25 maliyet düşüren teknoloji

Sırbistanlı bir şirket, tahta ve PVC’yi harmanlayarak yenilikçi bir teknoloji geliştirdi. Her türlü konut tipine uygulanabilen bu teknolojide, kapı ve pencerelerin dış kısmı polivinil kloridden imal ediliyor ve 6 ısı kesme haznesine sahip. Iç kısmı ise tahtadan yapılıyor, tç ve dış bağlantı, plastikten yapılmış ara parçalarla sağlanıyor. Bu
şekilde üretilen kapı ve pencerelerin piyasadaki benzerlerine göre yüzde 12 daha iyi termal yalıtım sağladığı belirtiliyor. Ayrıca alüminyum yerine PVC kullanıldığı için yine piyasadaki emsallerine göre yüzde 25 daha düşük maliyete sahip olduğu vurgulanıyor. Sırp şirket, Türkiye’de distribütör arıyor.

Referans numarası: 10 RB İBİO 3JR6

İş fikri 2 : İçecek endüstrisi için çevre dostu

İskoçya’da faaliyet gösteren bir şirket, çevre için güvenli ve zehir içermeyen bir dizi ürün geliştirmiş. Söz konusu ürünler, insan vücudu tarafından mikroorganizmaları yok etmek için üretilen hipoklo-röz asit tabanlı olup yüzey temizliği, çalışan ekipman temizliği, tank temizliği ve likit el yıkamada kullanılıyor. İngiltere’deki büyük içecek firmaları tarafından kullanılmaya başlayan bu ürünlerin üretim hatlarının, ekipmanların, sert ve yumuşak yüzeylerin genel dezen-feksiyonunda etkili olduğu görülmüş. İskoç şirket, bu etkin temizleme ürünlerim Türkiye pazarına da sunmak istiyor. Bu doğrultuda işbirliği yapabileceği firmalarla temas kuracak.

Referans numarası: 10 GB 46P4 3IZH

İş fikri 3 : Rüzgar türbini bakım asansörü

Bir İspanyol şirketi, rüzgar türbinlerinin bakımını kolaylaştıran bir asansör geliştirdi. Söz konusu asansörün kuleye çıkışlarda güvenliği artırdığı gibi bazı özel uygulamalara da imkan sağladığı belirtiliyor. Ayrıca süspansiyonlu iki halat kullanımını zorunlu kılan 2006/42/EC Avrupa yönetmeliklerine uygun. İspanyol şirket, bu yenilikçi asansör için işbirliğinin yanı sıra teknik destek içeren ticari anlaşmalarla da ilgileniyor.

Referans numarası: 11 ES 29G6 3KIK

İş fikri 4 : Fırınlarda enerji tasarrufu sağlıyor

Fırın teknolojisinde uzman bir Alman şirketi, eneıji tasarrufu sağlayan ekolojik bir cihaz geliştirmiş. Bu cihaz, fırında pişirme işlemi sırasında ortaya çıkan atık enerjinin tekrar kullanılmasına olanak sağlıyor. Normalde gaz ya da yağ fırınları 250-300 derece yanma sıcaklığına ve 250 derece buhar sıcaklığına sahip. Oysa bu enerji, pişirme işlemi için gerekli ilk enerjinin yüzde 20-40’ma denk geliyor. Patenti alman bu cihaz, ilk kez Almanya’da üretildi. Alman şirket söz konusu cihazı geliştirme ve yeni uygulamaların testi için işbirliği yapabileceği firmalar arıyor.

Referans numarası: 11 DE 0941 3KGA

İş fikri 5 : Gıda paketlemesi için nano malzeme

Paketleme teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir İtalyan şirketi, toprakta çözünebilen yenilikçi malzemeler geliştirdi. Antibakteriyel kitosan ve metil selülozdan oluşan yeni malzemenin bileşimine nano parçacıklar eklenerek daha iyi özelliklere sahip malzemeler elde edildi.

Bu şekilde üretilen filmler daha yüksek dayanıklılığa, elastikiyete, homojenliğe ve saydamlığa sahip. İtalyan şirket, benzer alanlarda faaliyet gösteren Türk firmalarıyla işbirliği yapmak istiyor.

Referans numarası: 11IT 55Y2 3KKY

İş fikri 6 : Antivirüs özellikli nano teknolojik yüzey

Finlandiyalı bir nano teknoloji şirketi, daha temiz ve hijyenik bir ortam oluşturmak amacıyla antibakteriyel ve antivirüs yapısına sahip nano yüzey teknolojisi geliştirdi. Yüzeydeki kirliliği ışıkla ortadan kaldıran bu kaplama teknolojisi, aynı zamanda kötü kokuları gideriyor ve tüm zehirli maddeleri ortadan kaldırıyor. Finlandiyalı şirket, söz konusu teknolojiyle ilgilenen üretici firmalarla Ar-Ge ortaklıkları, AB projeleri ortaklıkları ya da işbirliği anlaşmaları yapmak istiyor.

Referans numarası: 11 FI3012 3KR9

İş fikri 7 : Oteller için deniz suyu arıtma makinesi

Bir İspanyol şirketi, deniz suyundan içme suyu üreten yeni bir arıtma makinesi geliştirdi. Su buharının sıkıştırılması yöntemiyle çalışan makinede su, salyangoz dişlisinin içinden tankın içine girerek sıkıştırılıyor. Bu yeni sistemin özellikle otel ve spor kompleksleri için uygun özellikler taşıdığı belirtiliyor. İspanyol yatırımcı, lisans anlaşması ve teknik destek içeren ticari anlaşmalar yapmak istiyor.

Referans numarası: 11 ES 22C4 3KNQ

İş fikri 8 : Ortam ışığıyla şarj edebilen cihaz

İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirket, pilleri güneş ve ortam ışığıyla şarj edebilen yeni bir ürün geliştirmiş. Bu cihaz, smartphone (akıllı telefon) cihazlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Smartphone cihazlarda yüzde 200 daha fazla pil gücü sağladığı iddia edilen cihazın boyutları 67.5 x 128.5 x 23.5 mm. Ağırlığı 87 gram. İngiliz şirket, Türkiye’de söz konusu cihazın satışını yapabilecek distribütör arıyor.

Referans numarası: 20110307035

İş fikri 9 : Ekolojik tahta ev

Fransa’da bir firma, tahtadan ekolojik evler geliştirip patentini aldı. Söz konusu evler, doğa izleme, alternatif yaşam yeri, turizm ve kreş gibi farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Doğayla kolayca entegre edilebilen esnek bir mimariye sahipler. Fran-sızlar, bu çevre dostu ekolojik evlerin Türkiye’de de satışını yapabilecek firmalarla temas kurmak istiyor.

Referans numarası: 11 FR 37M3 3KSC

İş fikri 10  : Yenilikçi geri dönüşüm makinesi

Avusturya’da bir şirket, metal talaşları briketleyen, metal atıklarım ya da hurda madenleri kesmeye yarayan yeni bir makine üretti. Çok fonksiyonlu bu otomatik makine, özel materyaller için ayarlanabilir basınç ve sıkıştırma zamanı kullanımı özelliğine sahip. Yüksek işleme kapasitesine sahip bu makinede metal işleme süreci iki şekilde gerçekleşiyor. Birincisinde metal talaşlar ve küller elle briketleniyor. İkincisinde hurda makasları ve balyalama presleri kullanılıyor. Bu dayanıklı makine, çok sayıda farklı materyalleri işleyebiliyor. Şirket, teknolojiyle ilgilenen endüstriyel ortaklar arıyor. Ortaklık ya da teknik işbirliği durumunda danışmanlık desteği de sağlanacak.

Referans numarası: 10 AT 0108 3JM2

İş fikri 11 : Mücevheratçı franchise için partner arıyor
1996 yılından bu yana mücevherat ve takı konusunda hizmet veren İsrailli şirket, 50 olan mağaza sayısını artırmak istiyor. Türkiye pazarına da girmeyi hedefleyen şirket, özellikle büyük şehirlerimizde franchising sistemiyle mağazalar açmayı planlıyor. İsrailliler, franchise operasyonunu yürütecek yerel bir partner arıyor.

Referans numarası:
20111227020

İş fikri 12 : Yeni bir termal teknoloji

Romanya’da faaliyet gösteren bir şirket, biyokütleden elektrik ve termal enerjinin ortak üretimi için yeni bir teknoloji geliştirdi. Çevre dostu bu teknoloji, aynı zamanda firmaların atık maliyetlerini de azaltıyor. Yatırım maliyetini 3 yıl içinde karşılayabilen teknolojinin kullanım ömrü ise 40 yıl. Bu yeni teknoloji petrol damıtma, tekstil, kimya, gıda, ilaç ve süt ürünleri endüstrileri için uygun. Romanyalı şirket, araştırma enstitüleriyle teknik işbirlikleri yapacak. Bunun yanı sıra enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarla teknik danışmanlık, mühendislik, kurulum, kalite kontrol ve bakım konularında işbirliği yapmaya hazır.

Referans numarası: 11 RO 662B 3KF3

İş fikri 13  : Yüksek kaliteli cam ürünler

Yüksek performanslı cam ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış bir İngiliz şirketi, satış ticari ortaklık ya da partner arayışı içinde. Yüksek kalitede cam la-mine, tabanlar için güvenlik ve ateş önleyici cam ürünler, cam kapılar, cam kenarlıklar ve korkuluklar üreten şirketin inşaat ve mühendislik alanlarında kullanılacak özel ürünleri de bulunuyor. İngiliz şirket IS09000 standart belgesine sahip.

Referans numarası: 20110404001

İş fikri 14  : Kaza anında ‘imdat’ çağrısı yapan cihaz

Slovakya’da yenilikçi çözümleri üreten bir firma, kaza ya da standart dışı koşullar oluştuğunda acil yardım çağrısı yapan yeni bir cihaz geliştirdi. Araca monte edilen bu cihaz, olağandışı durumlarda acil yardım servislerine hızlıca bağlanıyor. Kaza nedenlerini daha iyi belirlemeye yardımcı olan cihaz, araçların kaza öncesi ve sonrası performansını ölçebiliyor. Firma, söz konusu cihazı Türkiye’de satışa sunabilecek şirketlerle distribütörlük anlaşması yapmak istiyor.

Referans numarası: 10 SK 69CX 3JRP

İş fikri 1 5 : Baharatlar için yeni bir sterilizasyon

Polonya’da bir firma; baharatlar, otlar, içerik maddeleri, tohumlar ve bitkiler için yeni bir sterilizasyon metodu geliştirdi. Söz konusu metot, ıslak baharat ve otların sterilize olması için ileri teknoloji sürekli kurutma işlemini esas alıyor. Piyasada mevcut ışınlama, ozon ve ul-traviyole yöntemlerini kullanan çözümlere karşılık bu buhar sterilizasyonunu verimli ve dünyaca kabul edilen bir yöntem olarak biliniyor. Doğal ve güvenli olduğu belirtilen bu yöntemin sadece bakteri içeriğini azaltmak için ısıyı kullandığı vurgulanıyor. Tam otomatik olarak çalışan sistemin düşük maliyetli, çevre dostu ve kullanımı kolay olduğu belirtiliyor. Polonyalı firma, uzun süreli geliştirme işbirlikleri için ortaklar arıyor.

Referans numarası: 11 PL 64BD 3KKX

İş fikri 16 : Düşük enerjide gaz kaçağı alarmı

İngiltere’deki bir üniversite, yeni bir metal oksit sensörü geliştirmiş. Bu yeni sensörün en büyük özelliği ısınmaması. Isınan sensör-lere kıyasla daha düşük enerjiyle çalışabiliyor. Ayrıca klasik sensör-lere göre üretim maliyeti de düşük. Üniversite, ürün geliştirme ya da lisanslama için endüstriyel ortak arıyor.

Referans numarası: 11 GB 77dz 3K6R

İş fikri 1 7 : Ahşap işleme uzmanı

Ahşap işleri üzerine uzmanlaşmış Litvanyalı bir şirket, fason üretim teklifi sunuyor. İyi fiyat, yüksek kalite ve garanti sunduklarını belirten şirket yetkilileri, üretim tesislerinde bu alandaki en son teknolojiye sahip olduklarım vurguluyorlar. Litvanyalı firma, halen Norveç’le çalışıyor.

Referans numarası: 20110331022

İş fikri 18 : Basınçlı kap üretimi için işbirliği

Laboratuar ve medikal ekipman üretimi üzerine uzmanlaşmış bir firma, basınçlı kapların (pressure vessel) üretimini gerçekleştirebilecek partner arıyor. Aranılan partner 40 litreden 1000 litreye kadar basınçlı kap üretiminde deneyimli, ISO standardına uygun olmalı. Ayrıca üretim 97/23/EC numaralı “Basınçlı Ekipmanlar Direkti-fi”ne uygun olması isteniyor.

Referans numarası: 20111221022

İş fikri 19  : Çelik korozyonunu önleyen sistem

AvusturyalI bir şirket, betonarme yapılarda çelik korozyonunu önceden belirleyebilen RFID uyarı sistemi geliştirmiş. Betonarme binaların güvenilirliğini artırmak amacıyla geliştirilen bu sistem çok basit ve oldukça ekonomik. RFID çiplerine sahip sensorlu sistem, betonarme yapılarda potansiyel korozyonları önceden belirliyor. Böylece çelik zarar görmeden reaksiyon veriyor. Sistemi çalıştırabilmek için herhangi bir batarya ya da enerji kaynağına ihtiyaç duyulmuyor. AvusturyalI şirket, lisans anlaşmaları ve teknik işbirlikleri yapmak üzere inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarla görüşmek istiyor.

Referans numarası: 11 AT 0106 3L17

İş fikri 20 : Nem tutmayan bu tuğlanın ömrü bin yıl

Bulgaristan’da bir yatırımcı, cephe duvarlarının inşasını hızlandıran ucuz, dayanıklı ve yenilikçi tuğlalar geliştirmiş. Hollanda’daki Eindhoven Teknik Üniversitesi’yle ortak geliştirilen bu tuğlalar, iklim değişikliklerine karşı yüksek dirence sahip olmakla birlikte duvar üzerindeki nemi ortadan kal-dırabilivor. Bakıma ihtiyaç duymayan bu yenilikçi tuğlaların kullanım ömrü ise bin yıl. Aynı zamanda oldukça iyi ses yalıtımı sağlıyor. Bulgar yatırımcı, lisans anlaşması yapabileceği firmalar arıyor. Referans numarası: 11 BG 0536 3L28

İş fikri 21 : Yenilikçi cam ısıtma teknolojisi
Polonyalı bir şirket, yenilikçi pürüzsüz cam fırınları geliştirdi. Yapı ve mobilya ekipmanlarının üretiminde kullanılacak bu fırının güçlü, dayanıklı, çok fonksiyonlu ve 280 renk alternatifine sahip olduğu belirtiliyor. PolonyalIlar, ilgili firmalarla ticari işbirliği anlaşmaları yapacak.

Referans numarası: 11 PL 63AW 3KKW

İş fikri 22  : Steril, tek kullanımlık medikal kamera

İngiltere’de faaliyet gösteren tıbbi malzeme üreticisi bir KOBI, düşük hacimlerde veya acil uygulamalarda kullanılmak amacıyla steril, tek kullanımlık bir kamera geliştirmiş. Distribütör arayan şirket, bu kameranın yeni uygulamalarda kullanılmasını sağlamak amacıyla tıbbi cihaz firmalarıyla teknik işbirliği de yapacak. Referans numarası: 11 GB 420 1 3L88

İş fikri 23 : Su kalitesini ölçen yeni teknoloji

HollandalI bir firma, suyun ekolojik statüsünü belirlemek için duruluğunu, içinde bulundurduğu yeşil ve mavi alglerin yoğunluğunu ölçebilen yeni bir teknoloji geliştirdi. Söz konusu teknoloji, suyun rengini bir spektrometreyle ölçüyor. WISP-3 ölçü aleti sayesinde sudaki mavi alglerin çiçek-lenmesini önceden tespit edebiliyor. Özellikle yazlan yüzme alanlarında suyun kalitesini ölçmede kullanılabilecek bu yeni teknolojiyle ilgilenen firmalarla teknik destekli ticari anlaşmalar yapılacak.

Referans numarası: 11 NL 60FI 3KDZ

İş fikri 24  : Trafik kazası riskini azaltıyor

Hırvatistan’da faaliyet gösteren bir bilişim şirketi, yenilikçi elektronik trafik bilgi dağıtım cihazı geliştirmiş. Söz konusu cihaz, yol koşulları ve trafiğin durumu hakkında sürücüye gerçek zamanlı bilgiler veriyor. Bu bilgiler sayesinde trafik kazası riskini azaldığı belirtiliyor. Cihaz optik tanıma, RFID ve GPS teknolojilerini kullanarak trafik işaretlerini okuyor ve sürücüye monitör aracılığıyla bildiriyor. Hırvatlar lisans, ortak girişim ya da diğer ticari anlaşmalarla ilgileniyor.

Referans numarası: 10 HR 89GM 3JVT

İş fikri 25 : Güneş paneli kontrol cihazı

2009’da kurulan Polonyalı bir KOBİ, güneş enerjisi panellerinin çalışma opti-mizasyonunu sağlayan, gelişmiş bir kontrol cihazı geliştirmiş. Söz konusu cihaz, dijital programlamayla çalışıyor. Üzerine istenildiği kadar dijital sıcaklık sensörü takılabiliyor. Polonyalı şirket, bu yenilikçi cihazı kendi güneş panelleriyle entegre etmek isteyen üretici firmalarla temas kurmak istiyor. Şirket, ihtiyaç olursa bu konuda taşeronluk hizmeti sağlayabilecek konumda.

Referans numarası: 20110525037

KAYNAK : PARA DERGİSİ
ERSAN ÇIPLAK
ersan.ciplak@paradergi.com.tr

Hakkında iskurun

Bir yorum

  1. İş fikri 10 : Yenilikçi geri dönüşüm makinesi

    Avusturya’da bir şirket, metal talaşları briketleyen, metal atıklarım ya da hurda madenleri kesmeye yarayan yeni bir makine üretti. Çok fonksiyonlu bu otomatik makine, özel materyaller için ayarlanabilir basınç ve sıkıştırma zamanı kullanımı özelliğine sahip. Yüksek işleme kapasitesine sahip bu makinede metal işleme süreci iki şekilde gerçekleşiyor. Birincisinde metal talaşlar ve küller elle briketleniyor. İkincisinde hurda makasları ve balyalama presleri kullanılıyor. Bu dayanıklı makine, çok sayıda farklı materyalleri işleyebiliyor. Şirket, teknolojiyle ilgilenen endüstriyel ortaklar arıyor. Ortaklık ya da teknik işbirliği durumunda danışmanlık desteği de sağlanacak.

    BU İŞ ALANINDA İLGİLİ KİŞİLERLE İRTİBAT KURMAK İSTYORUM SİTE YÖNETİCERLERİNDEN , GENÇ BİR GİRİŞİMCİ OLARAK YARDIM BEKLİYORUM 543 242 84 21 .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*