Anasayfa / Genel / Yeni moda çay cafeleri! SVT Gıda franchise veriyor

Yeni moda çay cafeleri! SVT Gıda franchise veriyor

images

Konsept Cafe, son yıllarda girişimciler için hoş bir yatırım alanı. Simit cafe’ler, farklı kahve çeşitlerinin bulunduğu kahve cafe’ler konsept cafelerin en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Son olarak SVT Gıda Şirketi, Türkiye temsilciliğini yapmakta olduğu Sir Winston Tea adını taşıyan Çay cafeleri açıyor. Türkiye genelinde 8 şubeye ulaşan SVT Gıda, franchising sistemiyle çalışıyor.

Bu cafelerin ilki Sir Winston Tea House adıyla İzmir’de açıldı. Cafeler hızla yaygınlaşarak kısa sürede İzmir, Mersin ve İstanbul’da toplam 7 cafe’den oluşan bir zincir halini aldı. Firma önümüzdeki günlerde İstanbul’daki İş Kuleleri İş Merkezi’nin içinde bir yeni cafe daha açmaya hazırlanıyor.

Metrekareye Bin Dolar

SVT Gıda franchising sistemiyle çalışıyor. Firmaya Türkiye’nin farklı bölgelerinden pekçok girişimcinin franchise almak için başvurduğu belirtiliyor. Firma gelen başvuruların tamamını değerlendirirken, bazı bölgelere öncelik veriyor. Büyük şehirler, Bursa ve Eskişehir gibi üniversite kentleri ile Antalya ve Bodrum gibi tatil bölgeleri firma için öncelikli sayılıyor.

Bir Çay Cafe’si açmak isteyenlerin ortalama 40 metrekare ile 150 metrekare arasında büyüklüğe sahip bir mekana ihtiyacı var. Tabii ki bu mekanın yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde veya alışveriş merkezleri içinde bulunması gerekiyor.

Tüm oturma grupları, iç dekorasyon maliyeti ve mutfak ekipmanları ile birlikte 40 metrekare büyüklüğündeki bir Çay Cafe’nin maliyetinin 40.000$ civarında olduğu belirtiliyor. Buna ilk ürünler de dahil. Mekan büyüdükçe yatırım maliyeti de artıyor. 150 metrekare büyüklüğünde bir cafe için ortalama 140 bin 150 bin dolara ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Sir Winston Tea House açmak isteyenlerin firmaya 5.000$ tutarında isim hakkı bedeli ödemesi gerekiyor. Ayrıca firma reklam harcamaları ve diğer giderler için KDV hariç ciro üzerinden yüzde 5 pay alıyor.

40 metrekare büyüklüğündeki bir cafede 3-4 kişi çalışıyor. SVT Gıda, franchise verdiği işletmelere personelin eğitimi konusunda yardımcı oluyor. Tüm personele bir hafta süreyle eğitim veriliyor. Ayrıca, cafe’nin firmanın standartlarında çalışıp çalışmadığı da düzenli aralıklarla kontrol ediliyor.

Çay Çeşitleri

Çay Cafe’lerin konsepti ağırlıklı olarak çay çeşitlerine dayanıyor. Siyah, yeşil çaylar, bitkisel çaylar, aroma çayları gibi farklı çay tatlarını bu cafe’lerde sunmak mümkün. Bununla birlikte kahve çeşitleri de çay cafe’lerin önemli ürünlerinden biri. Zira, aynı zamanda İsviçre menşeili La Semeuse kahvelerinin Türkiye temsilcisi olan SVT Gıda, cafe’lerinde 25′den fazla kahve çeşidi bulunduruyor. Çeşitli kekler, salatalar, krep çeşitleri, sıcak ve soğuk sandviçler ile pasta menüsü de çay cafe’lerin konseptinde önemli yer tutuyor.

Sir Winston Tea, Türkiye’de bu girişimin öncüsü. Bununla birlikte diğer çay üretici ve ithalatçılarının da gelecek yıl içinde benzer yatırımlar yapması bekleniyor.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*