Anasayfa / Genel / Ekonomi / Yeşil Kart Kuraları Kalkıyor

Yeşil Kart Kuraları Kalkıyor

ABD’de yeşil kartla (Green Card) göçmenlik başvuruları tamamen değişiyor. Artık eskisi gibi kura olmayacak, onun yerine daha nitelikli göçmenlerin gelmesi için yollar açılacak. Ayrıca ülkedeki 11 milyon kaçak göçmene de yasal statü sağlanıyor.

ABD Senatosu Adalet Komitesi’nden geçen göçmenlik reformunu değerlendiren Butzel Long-Tighe Patton Hukuk Bürosu ortaklarından avukat Efe Poturoğlu, içeriğin en önemli özelliğininin yıllardır ABD’de kaçak yaşayan yaklaşık 11 milyon göçmene yasal statü sağlanabilmesi olarak tanımladı. Tasarının ancak 31 Aralık 2011’den önce ABD’ye kaçak yollardan girenleri kapsadığına dikkati çeken Poturoğlu, yasa dışı göçmenlerin, geçmesi halinde tasarının sunduğu haklardan yararlanabilmek için 500 dolarlık bir cezayı, ABD’de geriye dönük tüm vergilerini ve ayrıca ABD’de bulunduğu süre içindeki gelir vergilerini ödemesi gerektiğini kaydetti.

Poturoğlu, “Bu çok önemli bir konu, o nedenle biz uzun süredir insanlara kaçak olsalar dahi vergilerini ödemelerini söylüyorduk. ‘Kaçak kişi nasıl vergi verecek?’ derseniz, buradaki sistem buna müsaade ediyor, yani yasa dışı da olsanız, devlete vergi ödemenize kimse hayır demiyor. Ama kişilerin çalıştığı kurumlardan geriye dönük kazançlarının vergisini bulup çıkarmak kolay olmayacak, orası biraz karışık, uygulanma alanı zor ama bunun sorun olacağını sanmıyorum” dedi.

Kaçak göçmenler 13 yılın sonunda vatandaş olabilecek

Tasarının yasalaşması halinde, belirtilen kıstasları yerine getirenlere 10 yıllık geçici statü verileceğini anlatan Poturoğlu, “Bu Yeşil Kart gibi, ama Yeşil Kart değil. Çalışma izinleri olacak, ABD dışına seyahat edip geri dönebilecekler” dedi. Poturoğlu, geçici statü alanların bu 10 yıllık süre içinde ABD’de kalması halinde sürenin sonunda Yeşil Kart almaya hak kazanacaklarını belirterek, bu konudaki ayrıntıları da şöyle aktardı:

“Tasarının yasalaşmasını takiben 5 yıl sonra Yeşil Kart’ta da puanlama sistemine geçilecek. Kriterler kişinin mesleği, eğitim düzeyi ve ABD’de ne kadar yaşadığına göre değişecek. Bu alanlarda puanı yüksek olanların Yeşil Kart sırası da çabuk gelecek. Dolayısıyla, geçici statü ile yaşayan bu insanlar, puanlarına göre Yeşil Kart alma sırasında bekleyecek ve ardından üç yıl daha Yeşil Kartlı olarak bekledikten sonra, nihayet ABD vatandaşı olabilecekler ki, bu yaklaşık 13 yıl anlamına geliyor. Ancak, 16 yaşından küçükler için süre biraz daha kısaltıldı, onlar da 5 yıl geçici statülü, ardından 3 yıl Yeşil Kartlı olmak üzere 8 yıl sonunda vatandaşlığı alabilecekler”.

Yeşil Kart kurası kalkıyor

Avukat Poturoğlu, bunun yanında, tasarının mevcut haliyle yasalaşması durumunda getireceği bir diğer yeniliğin ise Yeşil Kart kurasının kalkması olduğunu anlattı. Bu değişiklikle ABD’nin göçmenlik kabulü konusuna da yeni yaklaşım getireceğini belirten Poturoğlu, şunları kaydetti:

“Yeşil Kart kurasıyla dünyanın hemen her yerinden çok fazla insan ABD’ye geliyordu ama bu program uzun süredir tartışmalara açıktı. Çünkü tamamen şansa odaklı ve burada uzun süredir yaşayıp, okuyup, çalışan kişiler bu kadar zorlanırken, herhangi bir ülkeden İngilizce bile bilmeyen birinin gelmesi adil bulunmuyordu. Şimdi onun yerine daha çok ABD’de kalanlara Yeşil Kart vermeyi öneren bir tasarı bu” dedi.

Tasarının kanunlaşması helinde, “J1” vizesi denilen değişim programı vizesinde de yıllık 65 bin olan kotanın 110 bine çıkarılacağını, bu kotanın yüksek lisans mezunları için de 20 binden 25 bine yükseltileceğini belirten Poturoğlu, “İş sponsorluğunda doktora mezunları artık Yeşil Kart kotasına tabi olmayacaklar. Kotanın yüzde 40’ı ise bilim, teknoloji gibi belirli alanlarda yüksek lisans yapanlara ayrılacak” diye konuştu.

Poturoğlu, Yeşil Kart’ta puan sistemine geçilmesinin öngörüldüğünü hatırlatarak, “Daha çok Kanada ve İngiltere’nin sistemi gibi olacak. Mesleki tecrübesi, eğitimi ve çalıştığı yere göre Yeşil Kart alması değerlendirilecek. Yani ABD, her göçmen değil, daha kalifiye göçmen yoluna gidecek” diye konuştu.

Aile bağlarıyla Yeşil Kart alacaklara da bazı kolaylıklar getirildiğini ifade eden Poturoğlu, “Şu anda Yeşil Kartı olanların eşleri için yaklaşık 2-3 yıllık bekleme süresi var. Ama bu tasarı ile Yeşil Kartlılar da normal Amerikan vatandaşları gibi hemen eşlerini, ailelerini getirebilecekler. Ama artık kardeşlere sponsor olunamayacak” ifadesini kullandı.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*