Anasayfa / Genel / Youtube’den para kazanma

Youtube’den para kazanma

İnternetten para kazanma ülkmizde de ençok merak edilen konulardan biridir. Çeşitli yollarla internetten para kazanmanın mümkün olduğunu daha önce haberlerimizde ifade etmiştik. Bu haberimizde ise video paylaşım sitesi Youtube üzerinden para kazanma ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Youtube’nin Google tarafından alınmasının ardından profesyonelleştirilen video paylaşım olayı sadece izleyenlerin değil, videoları yükleyenlerin de yüzünü güldürüyor. Google Adsense ile Youtube arasındaki protokol ile videolarınızın tıklanma oranlarına göre ve Adsense üzerinden videolarınıza koyacağınız reklamlar ile para kazanmanız mümkün. Youtube yüklediğiniz videoda tıklanma başına çok küçük ücretler ödüyor. Bu ücretten ne olur demeyin. Bugün bazı videoların 1 milyon tıklamanın üzerine rahatlıkla çıktığını gördükçe birikecek paranın ne kadara ulaşacağını siz hayal edin. Ayrıca çok tıklanma alan videolar reklam veren firmalarında dikkatini çekiyor. Google Adsense bu konuda pazarlama işini sizin adınıza yapıyor. Videolarınızın başlangıcına ve aralara yüklediği reklamlar ile size destek oluyor. Reklamlardan aldığınız ücretler tıklanmaya oranla bir hayli yüksek. Adsense hesabınızda biriken parayı çekmek de bir hayli basit. Türkiye’de son dönemde belirli kişilerin hobi olarak başladığı bu gelir kaynağı, yarattığı fenomenlere adeta servet ödemeye başladı. Bazı müzik yapım firmalarının da cd, albüm gibi gelirlerin yanında youtube’deki resmi hesaplarında yeni çıkan şarkıları hemen paylaşmasının nedeni de bu.

Peki Youtube’de para kazanmaya nasıl başlayacağız. Bu iş için öncelikle youtube’de hesap açmanız gerekiyor. Bu hesap aslında Google Plus’da açılıyor. Yani gmail kullanıcısı iseniz üye olmanıza gerek yok. Aynı zamanda youtube’de hesabınız var demektir. Youtube’de giriş bölümünden gmail bilgileriniz ile giriş yaptığınızda üyeliğinizin açıldığını göreceksiniz. Hesap açıldıktan sonra ayarlar menüsünde yeni bir kanal açıyoruz. Kanalı açtıktan sonra kanal ayarları kısmında gelişmiş özellikler bölümünden para kazanma bölümünü eksiksiz doldurup işaretleyin. Daha sonra sizi Adsense hesabı ile ilgili bazı şeyler soracaktır. Adsense’ye girerek yine gmail hesabınız ile aktivasyonu yapın. Daha sonra yüklediğiniz her videoda ayarlar bölümünde para kazanma seçeneğini işaretleyin. Bu bölümde para kazanma yolları var. Reklam, tıklanma vs. gibi ayarları işaretleyin. Hesabın aktivasyonu 2 gün içerisinde gerçekleşiyor.

Para kazanmak için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar da var tabi. Yüklediğiniz videolar youtube’nin motoru tarafından hemen algılanıyor. Yüklenen video özgün değilse sorun yaşıyorsunuz. Youtube sizi telif hakları ile ilgili uyarıyor. Sizin yaptığınız videolardaki müzikler bile bu konuda uyarı alıyor. Telif hakkından dolayı müziğin sesi çıkmayabiliyor. Eğer videodaki kesitlerde başka birinin videosunu kullandıysanız bu da sizin için o videodan para kazanma yolunu kapatıyor.  Dikkat çekici videolar hiç beklemediğiniz şekilde 1 milyon ve üzerinde tıklama alabiliyor. Bu işe başlayanlar için öncelikle şunu belirtelim: Yotube’den para kazanma seçeneği ana bir gelir kaynağı değildir. En azından yeni başlarken. Belirli bir süre bu iş ne kadar başarılı olursanız olun hobi ve ek gelir olarak size yansır. Belirli aşamaları geçip azimle ve başarılı bir şekilde devam ederseniz hiç beklemediğiniz gelirler elde edebilirsiniz elbette.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*