Anasayfa / Genel / Yurtdışında İşyeri Açmak ve Verilen destekler

Yurtdışında İşyeri Açmak ve Verilen destekler

Yabancı bir ülkede restoran ya da kafe açan Türk markaları devlet teşviklerinden yararlanabiliyor. Mağaza kuruluş ve kira masraflarının yarısını devlet karşılıyor. Kuruluş masraflarında 100 bin, kirada ise 200 bin dolar üst limit var…

YURTDIŞINDA restoran ya da kafe açan Türk markaları artık ihracata yönelik devlet yardımlarından yararlanabiliyor. Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi” tebliğindeki “şirket” bölümüne ilk kez “zincir restoran” tanımı 2011’de eklenmişti.

Bu sayede yurtdışında franchising sistemiyle restoran ya da kafe açacaklara çok cazip hibe destekler veriliyor. Şimdi birçok şirket hummalı bir çalışma içinde. Mado’dan Simit Sarayı’na, Köfteci Ramiz’den Baklavacı Güllüoğlu’na kadar birçok marka “Marka Destek Programı” ve “Turquality Destek Programı”na başvurdu. Bunların yanı sıra başvuru hazırlığı yapan birçok marka sırada bekliyor.

Turquality, markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, üretimlerinden pazarlamalarına, satışlarından satış sonrası hizmetlere kadar bütün süreçleri kapsayacak şekilde çeşitli destekler sunan bir program.

Peki franchising sistemiyle yurtdışında büyüme planları yapan şirketler söz konusu programların desteklerinden nasıl yararlanabilir? Hangi harcamalarınız devlet tarafından karşılanıyor? Hangi markalarımız nerelerde şubeler açmaya hazırlanıyor? ABD, Avrupa Birliği (AB) ya da diğer ülkelerde bir Türk markasından franchise alarak iş kurmak isteyen girişimciler nasıl bir yol izlemeli? Önde gelen markalarımızın yurtdışı planları neler?..

EN AZ BİR ŞUBENİZ OLMALI

Franchising desteklerinden yararlanmak isteyen markaların yurtdışında 1 (otel bünyesinde, otel tarafından kendi markasıyla işletilen lokanta, kafe hariç) yurtiçinde ise en az 5 şubeye sahip olması gerekiyor. Şirket sermayesinin yüzde 50’sinin üzerinde yerli olma zorunluluğu var. Şirket yüzde 100 yerliyse söz konusu desteklerden yüzde 50 oranında yararlanabiliyor. Yüzde 70 yerli sermaye olması durumda ise bu oran yüzde 35’e düşüyor.

Marka sahibi şirketin bu desteklerden yararlanabilmesi için Turquality’nin istediği “mükemmel yönetim” modeline sahip olması gerekiyor. Bunun için 10 ana performans kriterine göre şirketiniz mercek altına alınıyor. Bu performans alanları şöyle sıralanıyor:

Stratejik planlama ve kurumsal performans yönetimi, finansal performans, marka yönetimi, marka performansı, tedarik zinciri yönetimi, müşteri-pazarlama ve ticaret yönetimi, ürün tasarım-geliştirme, insan kaynakları yönetimi, kurumsal yönetişim ve bilgi teknolojileri…

DESTEK MİKTARLARI

Yabancı bir ülkede açacağınız restoran ya da kafenin konsept mimari çalışmaları ve dekorasyon giderlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanıyor. Marka Destek Programı kapsamındaki bu desteğin yıllık limiti 400 bin dolar.
Marka Destek Programı kapsamında çevre, kalite ve insan sağlına yönelik teknik mevzuata uyum sağlanabilmesi ve mekanın hijyen, can ve mal emniyeti gibi konularla ilgili her türlü harcamanız yüzde 50 oranında (50 bin doları geçmeyecek şekilde) destekleniyor. Bu destek kapsamına danışmanlık hizmeti de dahil.
İlk 10 franchise mağazanın kuruluş ve kira masraflarının yarısı devlet tarafından karşılanıyor.

Kira giderleri en fazla 2 yıl süreyle sınırlı. Limitse 100 bin dolar.

Ayrıca 4 yıl süreyle her türlü tanıtım, araştırma, tescil, defile, fuar katılımı, ofis, depo, mağaza kirası ve showroom dekorasyonu gibi yapacağınız diğer masraflar da destek kapsamında.

Tüm bunların yanı sıra eğer Turquality’ye de kabul edilirseniz daha cazip hibe destekler sizi bekliyor. Örneğin, ilk 100 franchise mağazanızın kuruluş ve kira masraflarınızın yarısını devlet karşılıyor. Kuruluş masraflarında 100 bin, kirada ise 200 bin dolar üst limit var. Kurumsal kimlik, ürün ambalaj tasarımı, marka tescili harcamalarınız için de devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.

MARKANIZI TESCİL ETTİRİN

Şirketlerin destek kapsamına alınabilmesi için destek müracaatında bulunacağı marka ya da markaların Türkiye’de kendi şirketi veya bağlı bulunduğu holding ya da grup şirketlerinden biri adına tescil edilmiş olması gerekiyor. Ayrıca firmaların “stratejik iş planı dokümanında belirttikleri hedef pazarların en az birinde markanın tescil edilmiş olması koşulu aranıyor. “Markamı yurtdışında nasıl koruma altına alabilirim” sorusuna verilecek cevap, onu hangi ülkelerde tescil ettirmek istediğinize bağlı olarak değişiyor. Marka koruması “tescil” ile sağlanabiliyor. Bu nedenle öncelikle marka sahibinin yurtdışında tescille ilgili ihtiyaç analizini yapması ve hangi tescil sistemlerinden faydalanacağını belirleyerek uygun bir yol haritası oluşturması gerekiyor.

Müracaatın yapılması ve markanın koruma altına alınması için gerekli işlemlerin vakit geçirmeden en kısa sürede başlatılması önem taşıyor.

Marka tesciliyle iş bitmiyor elbette. Onu üçüncü şahıslara karşı koruyabilmek adına gerekli adımların da atılması gerekiyor. Bu noktada “marka izleme” hizmeti ön plana çıkıyor. Marka izleme hizmetiyle dünya genelinde veya ticari faaliyet gösterilen ülkeleri kapsayacak şekilde bölgesel olarak bülten yayınları kontrol edilebiliyor. Marka sahipleri, kendilerininkine benzer gördükleri marka yayınlarına itiraz ederek veya hukuki işlem başlatarak tescil almalarını engelleyebilir. Bu hizmet aynı zamanda sektör analiz yapılmasına ve buna bağlı olarak aynı faaliyetle iştigal eden firmaların marka tescili noktasında ne tür adımlar attıklarının tespiti ve bunlara göre yeni stratejiler belirlenmesini de mümkün kılıyor.

EN FAZLA İKİ MARKA

Şirketlerin en fazla iki markası destek kapsamına alınabiliyor.
Markaları tescil edilmiş olan şirketlerin, Turquality Projesi Firma Ön Değerlendirme Seti’ni doldurarak, destek kapsamına alınıp alınamayacağına ilişkin bir ön değerlendirme yapmaları gerekiyor. Değerlendirme sonucunda destek kapsamına girmek için kriterleri karşılayabileceği sonucuna varan şirketler, ilgili belgeleri tamamlayarak destek kapsamına alınmak için Ekonomi Bakanlığı’na başvurabiliyorlar. Turquality’nin yapısı 2006/4 sayılı “Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”de belirtildiği şekilde oluşturuldu. Söz konusu tebliğde, Turquality kapsamında görev alan Turquality Komitesi, Turquality Çalışma Grubu, Turquality Sektörel Çalışma Grubu ve Turquality Sekreteryası’nın görev tanımları da belirtildi. Buna göre Turquality Komitesi TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında bakanlık, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve ilgili ihracatçı birlikleri temsilcilerinden oluşuyor.
Komite, Turquality Destek Programı kapsamına alınacak şirketlerin markalarının tespiti konusunda yetkili. Marka Destek Programı’nın süresi 4, Turquality Destek Programı’nınki ise 5 yıl. Ancak performansa dayalı olarak 5 yıl daha uzatılabiliyor.

SİMİT SARAYI

“Yurtdışında üretime başlayacak”
Simit Sarayı, Turquality’ye başvurdu. Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, “Başvuru amacımız sadece devletten yardım almak değil. Turquality’nin getireceği motivasyonla kurumsal dönüşümümüzü de hızlandıracağız” diyor. Simit Sarayı, yurtdışı çalışmalarını titiz bir şekilde yürütüyor. Şirket, ilk önce hedef pazarla ilgili kendisi bir plan hazırlıyor. Aynı zamanda o ülkedeki yatırımcılardan gelen talepleri bekliyor. Sonra her iki plan karşılaştırılarak pazar için yatırım analizi yapılıyor.
Simit Sarayı’nın yurtdışındaki ilk şubesi, 2009’da Hollanda Lahey’de master franchise olarak açıldı. Daha sonra Azerbaycan (franchise), KKTC (franchise), Suudi Arabistan (kendisi işletiyor) ve ABD’de şubeler açtı. Okutur, bu yıl ABD’nin yanı sıra Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde yeni şubeler açacaklarını söylüyor.
Simit Sarayı’nın yurtdışı mağazalar için franchise giriş bedeli 25 bin euro. Ayrıca ciro üzerinden yüzde 6 pay alınıyor. Bir şubenin toplam yatırım tutarı 250 bin ile 300 bin euro arasında değişiyor. Yurtdışı mağazaların büyüklüğü ise 150-200 metrekare arasında. Simit Sarayı, yurtdışındaki şube sayısı artınca üretimle ilgili planlar devreye alınacak. Okutur, önümüzdeki dönemde Avrupa, ABD, Çin, Suudi Arabistan ve Malezya’da üretim tesisleri kuracaklarını söylüyor. Simit Sarayı’nın yurtdışı büyüme planları sadece bunlarla sınırlı kalmayacak. Bu doğrultuda ABD ve Avrupa menşeli birkaç markayla pazarlık masasına oturulmuş. Duyumlarımıza göre şirket, zincir mağazaları olan bu markalardan birini satın almaya hazırlanıyor.

BURSA KEBAP EVİ

Suudi Arabistan’da şube açıyor
Bursa Kebap Evi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Helvacı, Turquality’ye başvurmak için hazırlıklarımız sürüyor” diyor. Bursa Kebap Evi, Ortadoğu ülkelerine odaklanmış durumda. İlk yurtdışı şubesini Suudi Arabistan’da açacak. Daha sonra Kuveyt’te bir şube daha açılacak. Ardından gelişmiş Avrupa ülkelerine yöneleceklerini belirten Helvacı, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde şubeler açmayı hedeflediklerini söylüyor. Yurtdışında açılacak restoranlar ortalama 150 metrekare olacak. Bu büyüklükteki bir restoranın yatırım tutarı 200 bin euro, franchise bedeliyse 30 bin TL olarak belirlenmiş. Ayrıca cirodan yüzde 4 pay alınacak.

BAKLAVACI GÜLLÜOĞLU

Avrupa’da 15 şube açacak
Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, “Global bir marka olma yolunda ilerleyen bir şirket olarak ilgisiz kalmadık ve 2011’de Turquality hazırlıklarına başladık. Yurtdışı yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz.
Baklava ve diğer tatlı çeşitleri, Avrupalılar ya da Amerikalılar için farklı lezzetler. Bu nedenle tüm ülkeler bizim önceliğimiz” diyor.
Baklavacı Güllüoğlu’nun ABD’de Manhattan, Brighton Beach, Astoria, New Jersey ve Los Angeles; Hollanda’da Amsterdam, Libya’da ise Trablusgarp şubesi hizmet veriyor. Şirket, bu yılın sonuna kadar ABD Miami, Almanya Düsseldorf, Belçika Brüksel ve Suudi Arabistan Riyad’da şubeler açacak. Bu şubelerin bazılarında yemek konsepti de olacak. Nejat Güllü, 2015 sonuna kadarki planları ise şöyle anlatıyor:
“ABD 50, Avrupa’nın önemli başkentlerinde 15, Arap ülkelerinde ise 10 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Uzun vadede Çin’de de şubeler açmayı planlıyoruz. Şimdiye kadar yurtdışı şubelerimiz için 5 milyon dolar yatırım yaptık.”
Baklavacı Güllüoğlu, yurtdışı mağazalarını yerel partnerlerle birlikte açıyor. Özel dekorasyonun gerekli olduğu mağazalarda mimari hizmet Güllüoğlu tarafından veriliyor. Mağaza büyüklüğü ve gerektirdiği yapılanmaya göre farklılık gösteren yatırım bedelini ise mağaza sahibi ödüyor. Güllüoğlu, franchise isim bedeli talep etmiyor.

BAY DÖNER

Ortadoğu’da iddialı
Turquality’ye başvuran markalardan biri de Bay Döner. Bay Döner Genel Müdürü Bülent Polat, “Yurtdışında öncelikli hedefimiz Ortadoğu ve komşu ülkeler. Bu ülkelerde 2015 yılına kadar 15 şubeye ulaşmak hedefliyoruz” diyor.
Bay Döner yurtdışındaki ilk şubesini 2010’da Irak Erbil’de açmış. Polat, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan Bakü ve Dubai için görüşmelerin tamamlandığını, yakında şube çalışmalarının başlayacağını söylüyor.
Bay Döner, yurtdışı mağazalar için 50 bin dolar franchise giriş bedeli istiyor. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5. Bay Döner’in yurtdışı şubeleri 200 metrekare büyüklüğüne sahip. Bu ölçekteki bir restoranın toplam yatırım tutarı ise 250 bin dolar.

MR. KUMPİR

Yurtdışında tecrübeli
Mr. Kumpir, yıllar önce yurtdışına odaklanmış ve bu doğrultuda ilk şubesini 2007’de Almanya’da açmış. Halen bu ülkenin yanı sıra Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda, İtalya, İsviçre, KKTC, Kazakistan, Kanada ve Yunanistan’da 23 şubesiyle hizmet veriyor. Mr. Kumpir Genel Müdürü Fatih Demir, “Turquality’ye henüz başvurmadık. Yeni bir büyüme planlaması sürecindeyiz. Bu süreçte Turquality’ye başvurmak üzere gerekli hazırlıklara başlayacağız. Mr. Kumpir’e dünyanın birçok yerinden franchise ya da master franchise talepleri geliyor” diyor.
Mr. Kumpir; Ortadoğu, Afrika ve Balkan ülkelerinde yeni şubeler açacak. Daha sonra Asya ülkelerinde şubeler açılması gündemde. Şu sıralar Singapur’dan gelen bir franchise talebi de değerlendiriliyor.
Mr. Kumpir’in franchise giriş bedeli 15 bin euro. Sürekli franchise ödemesi olarak da ayda 450 euro alınıyor.

ÇİĞKÖFTEM

7 ülkede şubeler açtı
İlk yurtdışı şubesini 2006’da Belçika’da açan Çiğköftem’in halen ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da restoranları bulunuyor. İspanya, Azerbaycan ve Fransa için de halen yatırımcılarla görüşmeler sürüyor. Çiğköftem’in sahibi Erdoğan Güner, kısa bir süre sonra bu ülkelerde de şube açacaklarını söylüyor.
Çiğköftem’in yurtdışındaki tüm şubeleri franchising sistemiyle açılmış. Şirket, bu ay içinde ABD New Jersey’de bir şube daha açacak. Çiğköftem, 2012’de özellikle Avrupa ve ABD’deki şube sayılarını artıracak. Güner, Asya’dan özellikle Tayland ve Malezya’dan franchise talepleri gelmeye başladığını söylüyor.
Çiğköftem, franchise giriş bedeli talep etmiyor. Sürekli franchise ödemesi yok. Şube büyüklüğü 20-50 metrekare arasında değişiyor. Bir şubenin toplam yatırım tutarı 30 bin euro.

GÖNÜL KAHVESİ

Saraybosna’da şube açacak
Gönül Kahvesi, halen yurtiçindeki 50 şubesiyle hizmet veriyor. Yurtdışından çok sayıda master franchise talebi gelince, yurtdışı şube çalışmalarını daha iyi organize edebilmek amacıyla İzmir’deki merkez kısa bir süre önce İstanbul’a taşınmış. Şimdiye kadar 50 ülke için marka tescili yaptıran Gönül Kahvesi, bir yandan da Turquality desteklerine başvurmuş. Şimdi bu programın kapsamına girebilmek için hazırlıklar yapılıyor.
Gönül Kahvesi’nin sahibi Yaman Yardımcı, ağırlıklı olarak Libya, Bosna Hersek, Azerbaycan ve Ortadoğu’dan master franchise talebi aldıklarını söylüyor. Gönül Kahvesi’nde Türk kahvesi ve çay çeşitlerinin yanı sıra tüm dünyadan kahve çeşitleri sunuluyor. Şirketin yurtdışında açacağı şubelerin yatırım tutarı 200 bin euro civarında. İşyeri büyüklüğü ise 80 ila 100 metrekare arasında değişiyor.

KÖFTECİ RAMİZ

Romanya’da üretim tesisi kuruyor
Köfteci Ramiz Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Taşkınlar, “Bir dünya markası olmayı hedefliyoruz. Zorlu bir yola çıktığımızın farkındayız. Ancak bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’nin de başka ülkeler gibi bir markasının olabileceğini tüm dünyaya gösterme çabasındayız. Markamızı şimdilik Madrid Protokolü’ne bağlı olan ve olmayan 34 ülkede tescil ettirdik” diyor.
Köfteci Ramiz, bir yandan da Romanya’da üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor. Bu yılın sonuna kadar Romanya’nın başkenti Bükreş’te restoran açılacak. Ardından Varşova, Kiev, Minsk, Riga, Vilnius, St. Petersburg gibi diğer Doğu Avrupa başkentleri gündemde. Daha sonra Paris, Lyon, Brüksel, Frankfurt, Berlin ve Amsterdam’da da restoranlar açılması hedefleniyor.
Tahran, Riyad ve Cidde’de de restoran açılması için fizibilite çalışmaları sürüyor. Yurtdışında açılacak Köfteci Ramiz şubelerinde ana konsepti bozmadan küçük değişiklikler yapılacak. Ramiz’in ızgara köftesi ve salata barı ise tıpkı yurtiçindeki şubelerde gördüğünüz gibi olacak.

MADO

Yurtdışında üç koldan büyüyor
Mado’nun yurtdışında halen 14 şubesi var. Bunlar KKTC (Girne, Lefkoşa, Güzelyurt), Azerbaycan (Bakü, Sebail, Nerimanov), Avustralya (Sidney, Melbourne, Brisbane), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), Irak (Erbil),
Malezya (Kuala Lumpur) ve Bulgaristan’da (Sofya, Varna, Burgaz) bulunuyor.
Şirket, 2012’de yurtdışında yeni şubeler açmaya devam edecek. Suudi Arabistan için master franchise anlaşması yapılmış durumda. Uzakdoğu’da Malezya ve Endonezya’da yeni şubeler açılacak. Mado’nun Bulgaristan’da bir de üretim tesisi bulunuyor. 1 milyon dolarlık yatırımla kurulan bu tesis, 2009’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Bulgaristan’daki tesis, Mado’nun özellikle Avrupa’daki büyüme planları açısından stratejik öneme sahip.
Mado, yurtdışı büyüme planlarında üç farklı yöntem izliyor. Şirket, ülke koşulları ve potansiyelini göz önünde tutarak işbirliği (joint venture), master franchise ya da münferit franchise yapılanmasıyla şubeler açıyor.

ELAZIĞLI ÇİĞKÖFTECİ AHMET USTA

Avrupa’ya yayılacak
Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta, Hollanda Rotterdam’daki ilk franchise şubesini geçen yıl açtı. Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta Genel Müdürü Fatih Arslan, “Turquality desteklerinden yararlanmak için hazırlık yaptık. Avrupa ülkelerindeki marka tescil işlemlerini tamamlıyoruz” diyor. Almanya, Fransa ve İsviçre’de de fizibilite çalışmaları yapılıyor. Özellikle Türk nüfusunun yoğun yaşadığı bölgelere öncelik veriliyor. Yer seçimine ise yatırımcıyla birlikte karar veriliyor. Şirket, yatırımcılara anahtar teslimi şube veriyor. Arslan, franchise yatırım bedeli dahil gerekli yatırımın 25 bin euro olduğunu söylüyor. Ortalama işyeri büyüklüğü ise 30 metrekare.
Şubenin bütün iç dizaynı ve dekorasyonu Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta tarafından yapılıyor. Yurtdışındaki şube konsepti Türkiye’dekinin aynısı olacak. Tezgah, tabela, masa, iç afişler, broşür ve bütün çiğköfte ekipmanları Türkiye’den gönderilecek.

COOKSHOP

Yurtdışı pazarları araştırıyor
CookShop, ilk yurtdışı şubesini Londra’da açacak. Yurtdışında özellikle Türk Hava Yolları’nın en çok sefer yaptığı lokasyonlar mercek altına alınıyor. Lokasyon ve pazar analizlerini bu doğrultuda yapan şirket, dünyada en çok ziyaret edilen ve ülkelerin başkentlerinde şube açmayı hedefliyor.
Yurtdışında açacak restoranlar CookShop tarafından işletilecek. Daha sonra franchising sistemiyle yeni şubeler açılması düşünülüyor.

SAMPİ

ABD’de şirket kurdu
Sampi Pide de Turquality’ye başvurdu. Türkiye dışındaki ilk franchise şubesini 2010’da KKTC Girne’de açan şirket, geçen yıl ise Almanya Düsseldorf ve Köln’deki şubelerini hizmete soktu.
Sampi’nin büyüme planları Avrupa ülkeleriyle sınırlı kalmayacak. Sampi Pide Genel Müdürü Melih Başara, “ABD’nin Orlando şehrinde Sampi Food INC unvanıyla bir merkez kurduk. ABD’de yeni şubeler açmaya hazırlanıyoruz” diyor.
Sampi, Avrupa ve ABD’nin yanı sıra Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinden franchise talepleri alıyor. Başara, 2013 sonuna kadar bu bölgelerde de şubeleşmeyi hedeflediklerini söylüyor. Şirket, yurtdışı şubeleri için 25 bin euro franchise giriş bedeli talep ediyor. Ayrıca aylık cirodan yüzde 6 sürekli franchise ödemesi alınıyor. Sampi’nin yurtdışında açtığı şubelerin büyüklüğü 120 ile 400 metrekare arasında değişiyor.

ETİLER MARMARİS

Yatırım tutarı 120 bin dolar
Etiler Marmaris, Marmaris Büfe, Marmaris ve Marmaris Cafe markalarının tescil sahibi Etiler İnci Büfe Gıda Sanayi ve Dış Ticaret’e Almanya, Hollanda, Yunanistan, İspanya, ABD, İran, Irak, Azerbaycan, Dubai ve KKTC’den franchise talepleri geliyor. Şirket, yurtdışı şubelerinde önceliği Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya, Avusturya ve Hollanda’ya verecek. Diğer bazı Avrupa başkentleri ve turizmin canlı olduğu şehirlerde de Etiler Marmaris şubeleri açılması hedefleniyor. Grubun Ortadoğu ülkelerinde de şube açma planları var. Yurtdışında açılacak bir Etiler Marmaris Büfe’nin yatırım tutarının ortalama 120 bin dolar. Bu rakama 25 bin dolarlık franchise giriş bedeli dahil. Yurtdışı şubelerinin büyüklüğü ise 80 metrekare olacak.

SEYİDOĞLU

Almanya’da şube açtı
Seyidoğlu Baklavaları, yurtdışındaki ilk şubesini 2011’de Almanya’nın Münih şehrinde açtı. Seyidoğlu, AB üyeleri ve ABD dahil 50 ülkede markasını tescil ettirmiş durumda. Yurtdışında açılacak mağazalar, Türk kültürüyle örtüşen ve Türkiye’deki şubelere benzer yapılarda olacak. Ancak o ülkelerde yaşayanların kahvaltı ve tatlı alışkanlıkları dikkate alınarak mönülerde farklı çeşitlere de yer verilecek.

ATOM TOST

Yatırım tutarı 40 bin euro
Atom Tost; AB ülkeleri, Suriye, Gürcistan ve bazı Türk Cumhuriyetleri’nde marka tescil işlemlerini tamamlamış durumda. Şirket, ilk yurtdışı şubesini 2009’da Azerbaycan’da açmıştı. Daha sonda Azerbaycan’da bir şube daha açarak şube sayısını ikiye çıkardı. Azerbaycan’ın yanı sıra İran, Gürcistan ve Almanya’da şubeler açılacak. Atom Tost’un yurtdışı şubeleri için 15 bin euro franchise giriş bedeli talep ediliyor. Bir şubenin ortalama yatırım tutarı 40 bin ila 60 bin euro arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi ise aylık net ciro üzerinden yüzde 5 olarak belirlenmiş. Bunların dışında herhangi bir reklam katkı payı talep edilmiyor. Dükkan büyüklüğü lokasyona göre 30 ila 70 metrekare arasında değişiyor.

Zafer ÇAĞLAYAN / Ekonomi Bakanı

“Marka ve endüstriyel tasarım başvurusunda Avrupa üçüncüsüyüz”

Küresel krizin etkisiyle dünya genelinde rekabet gün geçtikçe zorlaşıyor. Türk markalarının ayakta kalabilmek için üretimde maliyet ve fiyat avantajı yaratmanın yanı sıra “küresel marka” olmaya ihtiyacı var. Markalaşma yolunda doğru işler yapıyoruz. Son birkaç yılda marka ve endüstriyel tasarımda “Avrupa’nın en çok başvuru yapılan 3 ülkesi” arasına girdik.
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü 2011 Yılı Raporu’na göre, 2010 yılında yaklaşık 724 bin tasarım başvurusu yapıldı. 2010 itibariyle ülkemiz, yaklaşık 34 bin başvuruyla 15’inci sırada yer aldı. 2011’de tasarım başvurusu sayımız, önceki yıla göre yüzde 20 artışla 36 bin 578’e ulaştı. Ancak artık bu tasarımların somut meyvelerini toplamalıyız. Bunun için de daha fazla Ar-Ge ve markaya yatırım yapmamız gerekiyor. Türk markalarının henüz alması gereken çok mesafe var. 2011’de Almanya ihraç ürünlerinin kilosunu ortalama 4.1, Japonya 3.5, Güney Kore ise 3 dolardan sattı. Peki Türkiye kaça satıyor biliyor musunuz? 1.46 dolar.
Turquality kapsamındaki firmalarımız ise marka olmanın, markalaşmanın verdiği güçle ihraç ettikleri ürünlerin kilosunu 2.14 dolardan satabiliyor. Bu da bize Turquality’nin ne kadar önemli ve işe yarayan bir program olduğunu gösteriyor. Bakanlık olarak her zaman markalarımızın yanında olacağız.

Muhtar KENT / Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

“Dünya markası davranış modeli ne olmalı?

Tüketici taleplerinin ve seçeneklerinin giderek arttığı bir dünyada yaşıyoruz.
Bu nedenle markaların tüketici tercihlerini daima ön planda tutması gerekiyor.
Dünyanın her köşesinde, insanlar, hayatlarının her yönüyle ilgili daha fazla seçenek arıyor. Dijital teknoloji ve sosyal medya, 10 yıl önce söylense gülüp geçeceğimiz bir sonuca taşıdı bizi; “Markaların sahibi biz değiliz, tüketicilerimiz” dedi. İyi bir marka “tutulan söz” anlamına gelir. Başarılı markaların yıllar içinde sözlerini tutarak güven inşa ederler.
Küresel ihtiyaçlar artık şirketlerin, hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının mevcut sürdürülebilirlik çabalarından daha fazlasını talep ediyor. Sürdürülebilirlik, ortak bir değer haline dönüştü. İş dünyasının ve toplumun ihtiyaçları bir araya geldi. Ben buna “altın üçgen” diyorum. İş dünyasının, hükümetin ve sivil toplumun bir arada yeni çalışma şekli bu. İş dünyası burada kritik rol oynuyor, oynayacak.

Kemal YAMANKARADENİZ / Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı

“Tescil almadan yola çıkmayın”

Yurtdışında büyüme planları yapan şirketlerimizin markaları için ön araştırma yapmadan, tescil almadan girişimde bulunmaları büyük bir riski beraberinde getirir. İleride kendi markalarının zaten mevcut olan tescilli bir marka olduğunu bir ihtar dolayısıyla öğrenebilirler. Karşı tarafın isteği halinde dava açılabilir, ürünleri toplatılabilir, marka kullanımları engellenebilir. Büyük pazarlama yatırımlarının yapıldığı, işletmelerin fiziksel varlıklarının çok ötesinde değer taşıyan markalar için tescil olmaksızın marka konumlandırma çalışmalarına başlanması, pazarlama ve iletişim yatırımları yapılması büyük risk olacaktır.
Yeni pazarlara açılırken ilk adım, marka araştırması ve marka tescili olmalı. Başvuru ve marka tescili sonrasında uzman araştırma kurumlarıyla yapılacak pazar ve rakip analizleri doğrultusunda pazarda kendileri için en uygun çıkış yolunu bulabilirler. Bu noktada doğru marka konumlandırması ve reklam stratejisini, konusunda uzman iletişimcilerle oluşturmak çok önemli.

Pınar ILGAZ / ARGE Danışmanlık Yönetici Ortak

“Marka imajı nasıl olmalı?”

Yurtdışına açılma planları yapan şirket yöneticilerinin markanın tutunması, marka algısının oluşması ve markanın tercih edilir konuma gelmesi için güven ortamı oluşturup tutarlı davranmaları gerekiyor. Ürün kalitesi, sunuş, satış sonrası sunulan hizmet gibi konularda güveni sağlayabilmek için planlı, sistematik yaklaşımlarla ilerlemek gerekir. Marka imajı, kurumun değerlerinden iş yapma yöntemlerine, yönetici ve çalışanların tutumlarına kadar bütünsel bir algının sonucudur.
Dolayısıyla tek başına ürün kalitesi ya da mağaza konsepti markanın imajını hedeflenen noktaya getirmek için yeterli olmaz. Bütünsel bakışın vazgeçilmez bir önemde olduğu marka oluşturma aşamasında yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve entegre bir yapıda ve sürekli ölçümlenerek ve güncellenerek çalışması gerekir.

Destek kapsamına nasıl girersiniz?

Devlet desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle müracaat eden markanın Türkiye’de tescilinin yapılmış olması gerekiyor. Ardından hedef pazarların en az birinde markanızın tescil edilmesi şartı var. Bu kriterlere uygunsanız yurtdışı iş planınızı hazırlayıp Dış Ticaret Müsteşarlığı’na doğrudan başvurabilirsiniz.
Ön incelemeden geçen firmalar, Turquality değerlendirme çalışmasına alınıyor. Değerlendirme raporu çıktıktan sonra rapor inceleme süreci başlıyor. Uygun bulunan marka Turquality programına kabul ediliyor. Ardından stratejik iş planı müsteşarlık tarafından onaylandıktan sonra destek almaya hak kazanıyorlar.

Desteklenen sektörler

Tekstil
Hazır
Hızlı tüketim ürünleri
Dayanıklı tüketim ürünleri
Kuyum/mücevherat
Otomotiv
Endüstriyel makineler
Gastronomi

Marka Destek Programı destekleri

Marka tescili harcamaları
Tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetleri
Yurtdışı birimlere ilişkin kira ve dekorasyon giderleri
Reyon harcamaları
Showroom harcamaları
Kalite belgeleri ile insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretlere ilişkin harcamalar
Franchising kapsamında harcamalar
Modelizm (kalıp ebat setleri), moda ve trendler ile ürün ve ambalaj tasarım harcamaları

Turquality Destekleri

Patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka tescil harcamaları
Kalite belgeleri ile insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretlere ilişkin harcamalar
Moda, endüstriyel ürün tasarımcısı giderleri
Tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetleri
Yurtdışı birimlere ilişkin kira ve dekorasyon giderleri
Danışmanlık (strateji, operasyon, organizasyon, teknoloji) giderleri

Turquality kapsamında 88 marka var

Turquality, kapsamında halihazırda 78 firmanın 88 markasına (Hisar, Koton, Mavi, Damat Tween, Jimmy Key, Şölen, Temsa, Vestel, Taç, Altınbaş, Bossa, Hamam, Gilan, Goldaş, Ramsey…) destek veriliyor.
Marka Programı kapsamında ise 30 firmanın 34 markası destek kapsamında. Bu markalar tekstil, hazır, hızlı tüketim ürünleri, dayanıklı tüketim ürünleri, kuyum/mücevherat, otomotiv ve endüstriyel makine sektörlerine ait.

Osman F. BİLGE / UFRAD (Ulusal Franchising Derneği) Genel Sekreteri

“İlk etapta rekabetin az olduğu ülkelere gidin”

Geleneksel mutfağımızda fast food (hazır yemek) veya hızlı servis edilmeye yatkın pek çok ürün ver. Ancak girişimcilerimiz henüz global rekabete hazır değil. Küresel strateji geliştirmeden yönetim organizasyonuna birçok alanda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Yerel pazarda başarılı olabilirsiniz ama rekabetin çok yoğun ülkelerde şansınız çok az. Bu nedenle ilk etapta Irak, İran, Rusya, Azerbaycan gibi rekabetin az olduğu ülkelere gitmekte yarar var. Aynı şekilde Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkanlar’da de rekabet avantajı yakalanabilir. AB ülkeleri ve ABD’de ise rekabet çok yoğun. Bu bölgelere açılmak isteyenler çok iyi hazırlanmalı. Malezya, Çin, Vietnam gibi Asya ülkelerini hedefleyenlerse oralara pahalı ürünler götürmemeli. Zira bu bölgede bin metrekare gibi devasa lokantalar açıp uygun fiyattan satış yapmazsanız kaybedersiniz.

Bize has hazır yemek türündeki lezzetler modern üretim, verimli işletme ve başarılı pazarlama teknikleriyle bütün dünyada pazarlanabilir. Almanya’daki dönercilerimiz bu güce en iyi örnek. Mantıcılar, gözlemeciler, börekçiler, lahmacuncular, pideciler, köfteciler, balık-ekmekçiler, sulu yemek lokantaları ve benzerleri bu gelişmeye aday konseptleri oluşturuyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerine has, sokakta satılan veya hızlı yapılan yemekler henüz ülke çapında tanınmasa bile zincirlerin yaygınlaşmasıyla kendilerini gösterecek ve beğeni toplayacaktır. Örneğin Erzurum’un cağ kebabı, Mersin’in tantunisi gibi..

Hakkında iskurun

37 yorum

 1. Mrb Ben Avusturya’nın Oberösterreich bölgesinde oturuyorum yurt dışına bayilik ve destek verebilecek firmalara ihtiyacım var ticaret konusunda başarılıyimdir.Tekstil , Kuruyemiş, Restaurant, araba yedek parça , elektronik ürünler , Evden eve taşıma yum asansörlü araç olmak kaydıyla bu tarz destek verecek firmalara ihtiyacım var.

 2. Arkadaşlar yurt dışında firmamızı en iyi şekilde temsil edebilecek firmalar arıyoruz düşünen bu işi yapabilirim diyen varsa master franchise verilecektir.
  Bilgilerinize sunar,İyi Çalışmalar dilerim.

  riza.koylu@otantikkumpir.com
  Saygılarımla
  Rıza KÖYLÜ

 3. Merhabalar Türkiyede tekstil ürünleri alımı satımı yapan 5 adet perakende iki adet toptan satıs agına sahıp mutevazı fakat arı gıbı calişan uygun fıyatlı cok adetli ürünler alıp satan fırmayız dunyanın neresı olursa olsun iştirakçilere bilgi saglama altyapı hazırlama desteklemek partner olma fikrıne sıcagız ve bılgi ve birikimimiz cok kucuk rakamlarla inanması zor işler yapmaya … (Sadece tekstil) Tel :+905323460265 .vedat

 4. Selam arkadaşlar, uzun süredir yurtdışındayım,ingiliz vatandaşıyım,burada ticaret eğitim aldım,bu ülkenin hukunu,ticaretini,sosyo ekonomik yapısını bildiğimi söyleyebilirim.
  Şu anda Cardiff yakınlarında gwent Newport bölgesindeyim,farklı bir çok şirketlerde,çalışdım ve şu anda yeni bir projeyi hayata geçirmek üzereyim.
  forumu inceledim,bir çok yorum ve önerileri okudum ve gözlemledim,Sizlere iki ayrı projem olduğunu,bunlardan en önemlisini paylaşmak istiyorum.

  Tecrubelerimizi paylaşırken samimiyet ve doğruluk ,dürüstlük içten bir yaklaşımla,birçok fikri verdikden sonra aksiyon oluşmadığı için bir çok yazı burada havada kalmış gibi görünüyor,bu gerçekden üzüldüğümü belirtmek isterim.
  İngiltere tabiki birçok alanda iş yapmak mümkün ,ancak benim şahsi kanaatim ve gözlemlerimden çıkardığım sonuç,özellikle öncelik verilecek olan tek iş,yemek sektörü bu ülkede, sıcak para ,peşin para döner herzaman,biraz konuyu açar isek;
  Bu ülkede halk mutfağında fazla zaman harcamaz,harcadıkları zamanı para ile ölçmeye kalkarlar, bu daha masraflı diye,kültür ve yaşam tarzının da etkisi ile yemeği dışardan söyleme çok yaygındır.
  Ffastfood,takeaway , Çin ve hindistan,bengal,srilanka mutfaklarınının sayısı çok fazladır,hepside yabancıların elindedir,bu mekanların hepsi çatır çatır iş yaparlar.
  Benim projemi içeren konuda yemek sektörüdür,bu ülkede örnek verecek olursam türklerin yüzde doksanı yemek sektörü ile ilgilenir ve bir çoğu diğer bir türkün kendi bölgesinde,hatta İngiltere ye gelip, bu sektöre girmesinden hoşnut olmazlar,ne yazıkki,bencillik hat safhadadır,bu noktada birlik den kuvvet doğar felsefesi ile,işin sırrı birleşmekte yatmaktadır,katılımcı,emeği geçen elini taşın altına koyan herkes ekmek yesin istiyorum,ve bundan hepimiz mutlu olalım,bu düşünce çok önemli,hep bana olmasın,ölümlü dünyadayız,ne kadar yaşayacaağımızı yalnız Allah bilir.
  Şimdi farklı bir inovasyon farklı bir konsept ile yemek sunumunu içeren bir projeyi ilgilenenler ile paylaşmak istiyorum, ingiltere’ye özellikle yasal yerleşmek isteyen tüm arkadaşları,davet ediyorum.
  Ya arkadaşım davet ediyorsun ama ,yasal nasıl oturum alınacak? Sorularınızı işitir gibiyim. Arkadaşlar öncelikle güven meselesini aşmamız ve benim bu konuya vakif olup olmadığımı beni dinledikden sonra anlayabilirsiniz.
  Ben işin bu noktasınıda kendi bilgime ve deneyimleirme güveniyorum,bu ülkede ankara antlaşmasından yararlanıp oturum alan binlerce türk var ve halen bu hakları bilenler bunlardan yararlanmaktalar.
  Peki ben işden anlamıyorum bu nasıl olacak? diyen arkadaşlara bu konuda kendilerini yetiştirecekleri,imkanlarıda ayrıca anlatacağım,bu mekanlar küçük şubeleri içerecek,girişimci arkadaşlar ilk etapda kendileri çalışacak süreç içerisinde,idareci pozisyonunda ilerleyecekler,bu zincirleme mekanları hayata geçirmek düşüncesindeyim.
  Böylece birçok arkadaşa faydalı olacak çok kapsamlı bir işin detaylarını sizlere birebir izah etmek istiyorum.
  Bu işden birlikde faydalanacağımız için işin,her türlü yasal ve kanuni prosedürlerini,altyapısını tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar, hazırladığımı şimdiden söylemek istiyorum,yorum eleştiri ve önerilerinizi aşağıdaki kanallardan bana iletiniz, yazım hatalarımız olmuşsa şimdiden kusurumuza bakmayın,selametle teşekkürler

  M. Şükrü Erek
  Cep:0044.78078 68447
  Skypee: sukru.erek
  Viber : sukru erek
  Email: fed_exe33@hotmail.com

 5. Selam Danimarkada yasiyorum Bay bayan cocuk giyim deri canta ayakkabi ve gumus uzerine is yapmak istiyorum kaliteli ve tecrubeli firmalarla calismak istiyorum benimle calismak isteyen firmalar Email atsin sedatakgul@windowslive.com

 6. Selam Danimarkada yasiyorum Bay bayan cocuk giyim deri canta ayakkabi ve gumus uzerine is yapmak istiyorum kaliteli ve tecrubeli firmalarla calismak istiyorum benimle calismak isteyen firmalar Email atsin.

 7. IYI GUNLER BEN KOSOVA PRIZREN DEN VALBON XHAHA BENIM MESLEGIM TERCUMANLIK TURKCE ARNAVUTCA VE SERPCA CALISTIGIM IS TURK IS ADMARINI IS KURMAK ICIN YARDIMDA BULUNUYORUM NEDEN SIZIN KOSOVA DA YA DA ARNAVUTLUKTA BIR BAYINIZ YA DA OFOSINIZ YOK EGER KOSOVA DA DA SIZIN SIRKETIN BAYINI OLSUN ISTERSENIZ SIZE YARDIM EDEBILIRM VE BIRLIKTE DE CALISABILIRIZ SIZDEN BIR HABER BEKLIYORUM +37744280760 PRIZREN KOSOVA vali821@hotmail.com

 8. RUSYADA DÖNER SALONU AÇMAK İSTİYORUM.NASIL BAYİLK ALINA BİLİNİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ.05350279241

 9. mrb ben belcikada yasiyorum bulundugum sehirde dugun salonu acmak istiyorum ama maddiyatim yok burda yok ragbet cok var ilgilenen arkadaslarla konusabiliriztlf:0032489171895 NUMARAM BEKLIYORUM

 10. DAVID WALKER PERFÜM´S
  ALMANYA AVUSTURYA VE HOLLANDADA KENDINE GÜVENEN YATIRIMCILARI BEKLIYOR.
  iSiM HAKKI PARASI VERMEDEN,AYLIK BIR ÜCRET ÖDEMEDEN SIZLERE KALiTEDEN TAVIZ VERMEDEN IS SAHiBi YAPMAYI ISTIYORUZ
  DÜNYANIN BIR COK ÜLKESiN DE OLDUGU GiBi TÜRKIYEDE DE… 70 DEN FAZLA BAYiSiYLE 2004 YILINDAN BU YANA HIZMET VERMEKTEDIR.BU KISA SÜREDE DÜNYA CAPINDA BIR MARKA OLMA YOLUNDA iLERLEYEN DAVID WALKER PERFÜM´S ALMANYA MUNSTERDE DEV MERKEZIYLE HIZMETLERINE DEVAM ETMEKTE OLUP AVRUPA GENELINDE GERCEK GiRiSIMCiLERE ULASMAYI HEDEFLiYOR.
  daha ayrıntılı bılgı ıcın__0049 152 133 41 444

 11. almanya ve tum avrupa genelinde david walker perfum.s bayilikler verilecektir cok cekici avantajlarla…….ayrintili bilgi icin 0049 152 133 41 444

 12. orhan mandiraci

  Berlinde asciyim
  berlinde restaurat veya ocakbasi acmak icin destek alabilirmiyim

 13. Londrada is yeriacmak isteyen firmalar benimle baglantiya gecebilir.

 14. iyi gunler

  irak,duhok ilinde yasiyorum bayilik almak istiyorum ticaret tecrubem var/

 15. Frankfurtta 140 m2 lüx yeni yerlesim alaninda yeni bir dükkan, karsisinda üniversite yeni bir hastane yeni bir okul ve yeni bloklarin oldugu ve nüfusun yoğun yaşadığı bir bölgede Simit sarayi veya Türk lezzetleri tarzinda bir is yapmak istiyorum. Istanbuldan buraya geleli 2 yil oldu ve potansiyel müthis Nisantasina benziyor diyebilirim iletisime gecmek isteyenler murathers@hotmail.com

 16. abdullah dogan

  ben tataristanda bir türk firmasının bayiligini almak istiyorum fakat yeterli maddiyata sahip degilim devlet destekli bir türk firmasıyla nasıl kontak kurabilirim ve bunun için ne yapmam lazım ve hangii firmalarla görüşmem lazım yardımcı olursanız sevinirim

 17. Almanya Bremerhaven kentinde Yenilik ve Degisiklik getiren bir konzept ile alakali bir is yeri acmak istiyorum yardimci olurmusunuz ?

 18. Selam Ben 2 yildir hollandada yasiyorum restorant yada buyuk bir eglence Merkezi game salon acmak istiyorum burasi surekli yagmurlu oldugu icin butur is yeri burda cok guzel olur bunu tum hollandada markalastirdiginda direk 1 numara olmak icten bile degil benim param olmadigi icin adim alamiyorum ilgilenen abilerim buyuklerim Varsa yardimci olursa sevinirim iyi gunler 0647964136

 19. gürcistanda işyeri açmak istiyorum ne tür bayilikler alabilirim tel.0531 9230591

 20. merhabalar londrada gıda üzerine franchising alarak biryer açmak istiyorum (kafe-restaurant-temalı ) bununla ilgili bana yardımcı olabilecek birileriyle iletişime geçersem memnun kalırım

 21. Merhaba ! ! ! ……. Tesvik kredisinden nasil faydalanabilirim )
  Benimde cok guzel konzept lerim var aslinda ama tabiki hersey maddiye dayaniyor bu bakimdanda mahlesef gerceklestiremiyorum,mesela bir kac ornek verip sizlerlede paylasmak istiyorum sevgili arkadaslar,KAFE BAILIGI AMA COK OZEL COK RAKLI BIR SIZTEM,DIGERI ISTE WELLNES SPA HAMAM MERKEZLERI OLUSTURMAK AYNI ZAMANDADA KENI MESLEGIM YILLARCA ANTALYADA MASORLUK VE KENDI YERIMI ISLETTIM VE MUHTSEM BI POTENSAYAL VARDI ( SAGLIK ON PILANDA OLDUGUNDAN EUROPALILAR COK ONEM VERMEKTEDIR.kendim suanda belcikada yasamaktayim yabanci dilim cok iyi almanca orta felamence Dikkkkat LUTFEN RICAEDIYORUM BU DESDEKTEN NASIL FAYDALANA BILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SIMDIDEN TESEKURLER VE SAYGILARIMLA Bugra ( iyi bir arkadaslada yapabiliriz bu konteptleri)
  0032.483440127

 22. Merhabalar Sayın Hüseyin Akdağ
  Ben de Çek Cumhuriyeti’nde bir dönem bulundum ve orada küçük bir Türk yemekleri restoranı açmak istiyorum prosedür nasıl işlemektedir bilgilendirirseniz sevinirim…

 23. Merhaba
  Istanbulda geri dönüşüm sektöründe bitkisel atık yağların cafe, rest, oteller gibi yerlerden toplanip geri dönüsümü konusunda hizmet veren bi firmamız var.yurtdışında bu sektör nasıl ilerlemekde orda bu işi yapmak mümkünmüdür?nerelerden yardim alabiliriz yönlendirme yapabiliyormusunuz? Ilgilenenlerin yorumlarini bekliyoruz teşekkürler.

 24. ertugrul pasa

  yunanistanda, yatirim ve is yapmak isteyenlere vede oturum almak isteyenlere yardimci olurum.

 25. gökhan avseren

  merhaba arkadaslar istanbulda taze gıda , kuru gıda , dondurulmuş ürünler, dayanıklı tüketim malları, şekerlemeler vs toptancılıgı yapıyorum , yurtdısında toptancı acmak ısteyenlere bayilik verebilrim , veya türkiye içinde düşünenlere

 26. Merhaba İsmim Fevzi .2 yıl kazakistan ve kırgızistan bölgelerinde bulundum. asıl mesleğim muhasebe 2008 yılında Tr. ye dönüş yaptım. Kırgızistan veya Kazakistan bölgelerinde Türk mallarının çok iyi bir pazarı var. yatırım yapmak isteyen firmalar veya şahıslar ile görüşüp Türk mallarının geniş bir pazarı olan o bölgelerde ticerete başlamak istiyorum. Fevzi 0532 709 32 56

 27. TAHIR YILDIRAN

  Sayin bayanlar ve beyler ben almanyadan Tahir avrupa genelinde Teksdil veyada Kasdoromi Alanina da is yapmayi düsünüyoruz ve yada italat ihracat tüm avrupa ülkelerine amarika dahil ve yada pazarlama isleride olabilir ilgi duyanlarin bize meyil yazmalrini bekliyorum

  Saygilarimla
  Tahir

 28. romanya da restoran ve giyim uzerinde yer acmayi dusunuyorum bayilik alabilirim saygilar

 29. Hüseyin Akdag

  Sayin ilgilenen
  Öncelik le böyle bir Site nin olmasi Beni cok
  Memnun etti .
  Ben( Avusturyadan ) Viyanadan yaziyorum
  Avrupada (Avusturya,Almanya,Macaristan,Slovakya,Chekoslavakya,Polanyada,
  Isvicrede)Sube acmak Veya Bayilik vermek istiyen sirketler
  Danismanlik yapa biliriz Uzun zamandir tercübeliyiz .
  Biz Türk sirketlerin dünyada daha iyi yerlere gele bilmesi Icin elimizden Geleni
  Yapmaya haziriz .
  Ilginizden dolayi simdiden tesekkür ederim .
  Saygilarimlan
  Hüseyin Akdag

 30. FLEKS BORU (İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ) ÜZERİNE İMALAT YAPMAKTAYIZ.YURTDIŞINDA BAYİLİK ALMAK İSTEYENLER fatma@ozentek.com dan ULAŞABİLİR.

 31. Cengiz KARSLI

  Merhaba,

  Londra’da hazır giyim mağazası açma düşüncemiz var ve Türk Markası veya devlet desteklemelerinden faydalanmak istiyoruz.Bunun ile ilgili yurtdışına franchising veren markalar ile veya yetkili birimlerle nasıl irtibat kurabilirim.

  Zincir bir fişletmenin,şubesini Londra’da açmak istesek devlet desteklerinden yararlanabilir miyiz.

  Bunun ile ilgili danışmanlık yapan kişi veya şirketlerle görüşmek için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Saygılarımla.

  Cengiz KARSLI

 32. merhaba avusturya da toptan gıda şube acabilirmiyim ?

 33. Etiler nispetiye cad. paralel 500 m2 full donanımlı restaurantımızı kiraya
  veriyoruz ..lokasyon olarak çok güzel bir yerdir..bu konuyla ilgilenen marka olan firmalar varsa lütfen benimle irtibata geçsin.

  cabir eşki

  0532 213 65 31

 34. isvicrede yasiyorum ve burada bir is yapmak istiyorum, Tesvik priminden yararlanabilirmiyim??

  saygilarimla tsk,

 35. Ben cem almanyada Restaurant isi yapmak istiyorum nu konuda nasil bir bayilik ve nasil bir tesvik ile olacagini bilmiyorum cunku Benin icin seckin ve buralarda yenilik yapmak istiyorum bana yardimci olurmusunuz ilginiz icin tessekur ederim

 36. muhhiddin özdemir

  yunanistanda restorant açamak istiyorum krdi ve hibeden faydalanmak istiyorum sayglarımla

 37. merhabalar bende endonezya veya malezyada restaurant acmak istiyorum bende teşvik kredisi ve hibe alabilirmiyim almak icin ne yapmam ve nereya baş vurmam lazım hibe ve teşvik kredisi almam icin nasıl bir yol izlemem lazım beni bu konuda aydınlatırsanız cok sevinirim şimdiden teşekur ederim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*